PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy będą znów zatrzymywać prawo jazdy dłużnikom alimentacyjnym

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    16 lipca 2010 - 08:38

Rodzice niepłacący alimentów sprzeciwiają się odbieraniu im prawa jazdy. Gminy uważają, że to bardzo skuteczna metoda ich dyscyplinowania.
W ubiegłym roku gminy skierowały 37,7 tys. wniosków o odebranie prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym. Jednak liczba tych wniosków zdecydowania spadła w ostatnim kwartale 2009 r. – z ponad 12 tys. w pierwszych III kwartałach do 4,8 tys. Jak wskazuje resort pracy, jest to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał takie działanie za niezgodne z konstytucją. Ministerstwo przygotowało więc zmianę przepisów w ustawie- podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zakłada ona dostosowanie procedury odbierania prawa jazdy do zaleceń Trybunału Konstytucyjnego. Będzie to zależeć od spełnienia dodatkowych warunków, np. tego, że rodzic ma zaległości w płaceniu alimentów przynajmniej za sześć miesięcy. Rząd chce też wprowadzić tryb odwoławczy dla dłużników. Ministerstwo nie chce rezygnować z tej możliwości dyscyplinowania dłużników, bo obawia się, że spowoduje to obniżenie wskaźnika zwrotu należności. Pod koniec ubiegłego roku wyniósł on 12,23 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Shalabled, 2011-02-21 09:01:46

  hi, new to the site, thanks.
 • EMIR, 2010-07-17 19:53:17

  "Wskaznik zwrotu naleznosci wynosi 12,2%.." wiec sprawnosc maszyny parowej byla wieksza!!! O czym to swiadczy, jesli 87,8 % ludzi buntuje sie przeciw obowiazkowi lub sie od niego w jais sposob uchyla? Otoz te prawie 88% albo uwazae,ze : - wyrok jest wysoce niesprawiedliwy - lub ...tez - zwyczajnie nie ma z czego placic. Moze wiec nalezaloby zastanowic sie nad systemem, ktory latwo chce rozdac rozwody i przyznac alimenty a tym samym pozbawic MEZCZYZNE ( to oni sa w 95% alimenciarzami ) jego wolnosci dysponowania wlasnymi zasobami materialnymi a zamianienie ich w ...bankomaty, ktore z regularnoscia miesieczna bede oplacac sie bylym zonom i to bez wzgledu na JEGO sytuacje ekonomiczna, kryzysy, bezrobocie a nawet byc moze nowe zony, inne dzieci itd, by rzekomo w imie"dobra dziecka" zrobic z kilku milionow facetow NIEWOLNIKOW, ZARABIAJACYCH PROCZ NA ZUS, FISKUSA TO JESZCZE NA BYLE ZONY.....I KOMORNIKOW.Te byle zony dysponuja potem tymi pieniedzmi a placacy nie ma zadnego wplywu na to ,czy rzeczywiscie sa i w jaki sposob wydawane na jego dziecko......... To ja dziekuje za taki "porzadek prawny"  rozwiń
 • EMIR, 2010-07-17 19:49:29

  "Wskaznik zwrotu naleznosci wynosi 12,2%.." wiec sprawnosc maszyny parowej byla wieksza!!! O czym to swiadczy, jesli 87,8 % ludzi buntuje sie przeciw obowiazkowi lub sie od niego w jais sposob uchyla? Otoz te prawie 88% albo uwazae,ze : - wyrok jest wysoce niesprawiedliwy - lub ...tez - zwyczajnie nie ma z czego placic. Moze wiec nalezaloby zastanowic sie nad systemem, ktory latwo chce rozdac rozwody i przyznac alimanty a tym samym pozbawic MEZCZYZNE ( to oni sa w 95% alimenciarzami ) jego wolnosci dysponowania wlasnymi zasobami materialnymi a zamianienie ich w ...bankomaty, ktore z regularnoscia miesieczna bede oplacac sie bylym zonom i to bez wzgledu na JEGO sytuacje ekonomiczna, kryzysy, bezrobocie a nawet byc moze nowe zony, inne dzieci itd, by zekomo w iie"dobra dziecka" zrobic z kilku milionow facetow NIEWOLNIKOW, ZARABIAJACYCH PROCZ NA ZUS, FISKUSA TO JESZCZE NA BYLE ZONY.....I KOMORNIKOW. To ja dziekuje za taki "porzadek prawny"  rozwiń