PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy bez bonifikaty

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    26 maja 2010 - 07:09

Właściciel mieszkania komunalnego może je sprzedać i kupić inny lokal. Gmina nie może żądać zwrotu różnicy w cenie.
W wielu miastach najemcy mieszkań komunalnych mogą je wykupić na własność za kilka tysięcy złotych, bo gminy udzielają przy tej okazji nawet 99 proc. bonifikaty – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Korzystny zakup staje się dla wielu nowych właścicieli problemem. Kiedy sprzedadzą lokal przed upływem pięciu lat od podpisania aktu notarialnego z gminą, niektóre urzędy bezpodstawnie upominają się o zaoszczędzone wcześniej pieniądze. Nie ma dla nich znaczenia, że zostały one przeznaczone na cele mieszkaniowe

Tymczasem ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje, że nowy właściciel gminnego lokalu może go sprzedać bez obowiązku zwrotu bonifikaty, gdy w ciągu roku przeznaczy uzyskane pieniądze na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.

Spór niezadowolonych właścicieli z urzędnikami zakończył ostatecznie Sąd Najwyższy. Orzekł on, że przepis zwalniający ze zwrotu bonifikaty w razie wykorzystania pieniędzy na cele mieszkaniowe ma zastosowanie także do umów sprzedaży lokalu mieszkalnego zawartych w okresie od 22 września 2004 r. do 21 października 2007 r. – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.