PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy bez opłat od rodziców będą zamykać przedszkola

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    1 kwietnia 2010 - 07:32
Gminy bez opłat od rodziców będą zamykać przedszkola

Sądy administracyjne uchylają uchwały gmin o opłatach za pobyt dzieci w przedszkolach. Bez zmiany przepisów gminy będą zmuszone likwidować placówki dla najmłodszych. Samorządy nie są w stanie zaoferować zajęć wykraczających ponad podstawę programową.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że wprowadzi zmiany w przepisach, które skończą spór interpretacyjny na temat opłat za przekraczający 5 godzin dziennie pobyt dzieci w przedszkolach publicznych. Minister Katarzyna Hall powiedziała „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że chce, aby została wyraźnie oddzielona realizowana przez samorządy jako bezpłatna funkcja edukacyjna przedszkola od funkcji dodatkowej, za którą rodzice mogą płacić.

Resort planuje znowelizować rozporządzenie w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół. Eksperci podkreślają jednak, że zmian wymaga też ustawa o systemie oświaty.

Sprawa jest pilna ze względu na ryzyko zamykania gminnych przedszkoli. Dlatego już w tym miesiącu zajmie się nią także Komisja Wspólna Rządu i Samorządu – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.