Gminy biorą kredyty na inwestycje lokalne

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 15-11-2010
  • drukuj
Zadłużenie samorządów w bankach wzrosło w październiku o 1,5 mld zł, do 34,3 mld zł. Gminy potrzebują pieniędzy, bo chcą przed wyborami ruszyć z jak największą liczbą inwestycji.

Gminy, powiaty i województwa nie zwalniają tempa: z danych o podaży pieniądza publikowanych przez NBP wynika, że w tym roku należności banków od samorządów zaczęły rosnąć od połowy roku. Jeszcze na koniec czerwca wynosiły 29 mld zł. Tempo zadłużania przyspieszy w czwartym kwartale, bo właśnie wtedy samorządy ponoszą większość wydatków inwestycyjnych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”

Samorządy starają się wydać wszystkie pieniądze, jakie mają do dyspozycji w tym roku, więc zaciągają kredyty, by zrealizować tzw. wkład własny. Najczęściej chodzi o inwestycje współfinansowane pieniędzmi Unii Europejskiej. Władze lokalne nie odpuszczają, tym bardziej że w tym roku odbędą się wybory samorządowe. A zwykle w takich momentach inwestycje lokalne idą pełną parą.

Kredyty w bankach to większość zadłużenia samorządów, ale niejedyne ich źródło. Gminy na przykład emitują obligacje, które mogą kupować zarówno instytucje, jak i osoby prywatne. Po trzech kwartałach wszystkie długi samorządów sięgnęły 45 mld zł– podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU