PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy biorą kredyty na inwestycje lokalne

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    15 listopada 2010 - 08:01

Zadłużenie samorządów w bankach wzrosło w październiku o 1,5 mld zł, do 34,3 mld zł. Gminy potrzebują pieniędzy, bo chcą przed wyborami ruszyć z jak największą liczbą inwestycji.




Gminy, powiaty i województwa nie zwalniają tempa: z danych o podaży pieniądza publikowanych przez NBP wynika, że w tym roku należności banków od samorządów zaczęły rosnąć od połowy roku. Jeszcze na koniec czerwca wynosiły 29 mld zł. Tempo zadłużania przyspieszy w czwartym kwartale, bo właśnie wtedy samorządy ponoszą większość wydatków inwestycyjnych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”

Samorządy starają się wydać wszystkie pieniądze, jakie mają do dyspozycji w tym roku, więc zaciągają kredyty, by zrealizować tzw. wkład własny. Najczęściej chodzi o inwestycje współfinansowane pieniędzmi Unii Europejskiej. Władze lokalne nie odpuszczają, tym bardziej że w tym roku odbędą się wybory samorządowe. A zwykle w takich momentach inwestycje lokalne idą pełną parą.

Kredyty w bankach to większość zadłużenia samorządów, ale niejedyne ich źródło. Gminy na przykład emitują obligacje, które mogą kupować zarówno instytucje, jak i osoby prywatne. Po trzech kwartałach wszystkie długi samorządów sięgnęły 45 mld zł– podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.