Gminy chcą ściągać długi samodzielnie

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 06-04-2011
  • drukuj
Tylko 46 miast może na własną rękę egzekwować od dłużników należności. Pozostałe muszą korzystać z pośrednictwa urzędów skarbowych.
Gminy chcą ściągać długi samodzielnie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamierza wydłużyć listę gmin mających przywileje egzekucyjne. Być może decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze w kwietniu. Plany resortu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mniejszych miast – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Obecnie tylko 46 metropolii może samodzielnie egzekwować należności od dłużników. Pozostałe miasta przy egzekucji mandatów straży miejskiej, zaległości za pobyt w izbie wytrzeźwień i opłat za parkowanie w płatnej strefie, podatku od nieruchomości czy opłaty za psa muszą korzystać z pośrednictwa urzędów skarbowych.

Wiele z nich uważa, że utrudnia im to ściąganie długów i zmniejsza wpływy do lokalnych budżetów. Jednak najnowsze wyliczenia resortu finansów przeczą zarzutom gmin. Wynika z nich, że to urzędy skarbowe są skuteczniejsze, jeśli chodzi o ściągalność zaległych należności gminnych.

Z przeprowadzanych analiz postępowań egzekucyjnych wynika, że na zwiększenie efektywności egzekucji znaczący wpływ ma czynny udział w postępowaniu egzekucyjnym samych wierzycieli, m.in. urzędów gmin, którzy są pełnoprawnymi uczestnikami postępowania egzekucyjnego. Wierzyciele mają bowiem wiele uprawnień, których wykorzystywanie może przyczyniać się do zwiększenia efektywności dochodzenia należności – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

checi maja tylko brak im mozliwosci. powinni im je umozliwic.

skarbonka, 2011-04-06 10:49:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU