PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy chcą ściągać długi samodzielnie

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    6 kwietnia 2011 - 07:14
Gminy chcą ściągać długi samodzielnie

Tylko 46 miast może na własną rękę egzekwować od dłużników należności. Pozostałe muszą korzystać z pośrednictwa urzędów skarbowych.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamierza wydłużyć listę gmin mających przywileje egzekucyjne. Być może decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze w kwietniu. Plany resortu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mniejszych miast – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Obecnie tylko 46 metropolii może samodzielnie egzekwować należności od dłużników. Pozostałe miasta przy egzekucji mandatów straży miejskiej, zaległości za pobyt w izbie wytrzeźwień i opłat za parkowanie w płatnej strefie, podatku od nieruchomości czy opłaty za psa muszą korzystać z pośrednictwa urzędów skarbowych.

Wiele z nich uważa, że utrudnia im to ściąganie długów i zmniejsza wpływy do lokalnych budżetów. Jednak najnowsze wyliczenia resortu finansów przeczą zarzutom gmin. Wynika z nich, że to urzędy skarbowe są skuteczniejsze, jeśli chodzi o ściągalność zaległych należności gminnych.

Z przeprowadzanych analiz postępowań egzekucyjnych wynika, że na zwiększenie efektywności egzekucji znaczący wpływ ma czynny udział w postępowaniu egzekucyjnym samych wierzycieli, m.in. urzędów gmin, którzy są pełnoprawnymi uczestnikami postępowania egzekucyjnego. Wierzyciele mają bowiem wiele uprawnień, których wykorzystywanie może przyczyniać się do zwiększenia efektywności dochodzenia należności – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • skarbonka, 2011-04-06 10:49:11

    checi maja tylko brak im mozliwosci. powinni im je umozliwic.