Gminy chcą utajnić majątki radnych

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 16-08-2010
  • drukuj
Samorządowcy uważają, że elity byłyby lepsze, gdyby nie musiały zdradzać szczegółów dotyczących swoich pieniędzy.
Gminy chcą utajnić majątki radnych

Związek Gmin Wiejskich chce zwolnić radnych, wójtów, burmistrzów oraz prezydentów z obowiązku składania oświadczeń majątkowych. Ma to poprawić jakość lokalnych elit politycznych. Posłowie koalicji nie mówią nie. Eksperci od walki z korupcją uważają jednak, że to krok wstecz w budowaniu standardów demokratycznych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jedna z największych organizacji samorządowych w kraju projekt nowelizacji ustawy, złoży w komisji Przyjazne Państwo. Zmianę uzasadnia dobrem lokalnych społeczności. Według samorządowców pomoże to poprawić jakość lokalnych elit politycznych, bo wynikiem miany prawa będzie napływ na samorządowe stanowiska najaktywniejszych i najbardziej przedsiębiorczych ludzi.

Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich, tłumaczy, że nie każdy chce ujawniać swój majątek. A często są to ludzie bardzo kreatywni, którzy mogliby pomóc w rozwoju lokalnych społeczności.

Choć projekt ukrycia dochodów funkcjonariuszy publicznych jest sprzeczny z obowiązującymi w Polsce zasadami, to jednak może liczyć na poparcie przynajmniej części posłów. Szczególnie przychylnie patrzą na to parlamentarzyści PSL, którzy w terenie mają armię radnych i wójtów.

Projektowi nie jest też przeciwna Platforma Obywatelska, bo uważa, że biznesmeni mogliby się przydać samorządowi. Wtedy wiedzę na temat ich majątków mogłyby mieć określone osoby i służby, a nie wszyscy, w tym przestępcy.

Samorządowcy zrobią wszystko, by nowe rozwiązania zaczęły obowiązywać jeszcze przed jesiennymi wyborami samorządowymi – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Radni, to jeszcze nie Władza. Więc niech Radna z Radnym też a siermiędze chadza. Każdy z nich ma podać, wielkość swoich włości, Do powszechnej, w mediach, wszystkim wiadomości.

Eterno Vagabundo, 2010-08-17 06:53:00 odpowiedz

Co maja radni wspolnego z "elitami" ???

autoidea, 2010-08-16 13:35:12 odpowiedz

O to co mamy , szara strefa , wzór idzie z góry .

weneca, 2010-08-16 10:29:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU