PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy decydują czym jest zdarzenie losowe

  • lk    10 grudnia 2010 - 18:13

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że gminy mają prawo samodzielnie definiować pojęcie "zdarzenie losowe" – informuje Związek Powiatów Polskich
W ustawie o systemie oświaty ustawodawca nie wypowiedział się, jak należy rozumieć znaczenie pojęcia "zdarzenie losowe". Jednocześnie upoważnił gminy do określenia "trybu i sposobu udzielania zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego".

Poznański WSA orzekł, że w takim kontekście upoważnienie do wydania aktu prawa miejscowego należy rozumieć jako pozwalenie na zróżnicowanie trybu i sposobu udzielania zasiłków w zależności od charakteru niektórych, szczególnych zdarzeń losowych. Czyli gmina w żadnym razie nie może określać katalogu zamkniętego tych zdarzeń, gdyż z woli ustawodawcy pojęcie to ma charakter niedookreślony - w ten sposób obejmując możliwie szeroki wachlarz sytuacji faktycznych.

Wynika z tego - jak informuje Związek Powiatów Polskich - że przyznając stypendia gminy muszą traktować każde zdarzenie indywidualnie, nie powinny tworzyć w tym względzie żadnych stałych zasad.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • autoidea, 2010-12-13 13:26:24

    Wojewódzki sąd administracyjny sam nie ma prawa dawac takiego prawa gminom. Jedyna wiazaca definicja to definicja ICC - Miedzynarodowej Izby Handlowej w Paryzu, ktora Polska ratyfikowala.
  • Zdarzenie losowe czy...? , 2010-12-12 23:32:41

    no właśnie - jakże szeroko może być rozumiane zdarzenie losowe ... i czy owo zdarzenie jest rzeczywiście losowe ? sa tacy ktorzy powiedzieliby, ze nic nie zdarza sie przez przypadek. oj urzędnicy mają nad czym rozmyślać i co analizowac ...