PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy dziedziczące długi chcą być skuteczniej chronione

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    2 maja 2013 - 06:43
Gminy dziedziczące długi chcą być skuteczniej chronione

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zaapelowało do ministra sprawiedliwości o zainicjowanie zmian w kodeksie cywilnym, które skuteczniej chroniłyby gminy dziedziczące cudze długi.
Gdy krewni odmawiają przyjęcia zadłużonego spadku, przechodzi on na rzecz gminy - informuje „Dziennik Polski".

Teoretycznie gminy odpowiadają tylko za długi do wartości przejętego wraz ze spadkiem majątku. Nawet gdyby trzymano się tej zasady, i tak przejmowanie spadków, których nie chcą przyjąć krewni zmarłego, to poważny kłopot.

Przejęty majątek to często nieruchomości z obciążoną hipoteką, na które trudno znaleźć nabywcę. Gminy muszą więc spłacić długi, a zostają im niepotrzebne nieruchomości, które są dodatkowym obciążeniem.

„Główne wątpliwości budzi sposób prowadzenia egzekucji wobec gmin" - napisał do ministra sprawiedliwości Kazimierz Barczyk, przewodniczący SGiPM.

Według niego „obowiązująca regulacja jest co prawda korzystna dla wierzycieli, jednak w sytuacji ograniczonych możliwości finansowych niektórych gmin egzekucja w formie zajęcia rachunku bankowego gminy może negatywnie wpływać na wykonywane zadania publiczne".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-05-02 10:18:15

    Przejmowanie długów wraz ze spadkiem jest niekorzystne nie tylko dla gmin. Jeżeli miałyby zatem być tworzone jakieś regulacje, które chroniłyby gminy, to automatycznie należałoby pomyśleć o równorzędnej ochronie dla pozostałych podmiotów. W sumie, to najlepiej byłoby wprowadzić przepis, w myśl które...go długi umierają wraz z dłużnikiem (może z wyjątkiem długów hipotecznych, które bardziej przypisane są do nieruchomości niż jej właściciela).  rozwiń