Gminy dziedziczące długi chcą być skuteczniej chronione

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski
  • 02-05-2013
  • drukuj
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zaapelowało do ministra sprawiedliwości o zainicjowanie zmian w kodeksie cywilnym, które skuteczniej chroniłyby gminy dziedziczące cudze długi.

Gdy krewni odmawiają przyjęcia zadłużonego spadku, przechodzi on na rzecz gminy - informuje „Dziennik Polski".

Teoretycznie gminy odpowiadają tylko za długi do wartości przejętego wraz ze spadkiem majątku. Nawet gdyby trzymano się tej zasady, i tak przejmowanie spadków, których nie chcą przyjąć krewni zmarłego, to poważny kłopot.

Przejęty majątek to często nieruchomości z obciążoną hipoteką, na które trudno znaleźć nabywcę. Gminy muszą więc spłacić długi, a zostają im niepotrzebne nieruchomości, które są dodatkowym obciążeniem.

„Główne wątpliwości budzi sposób prowadzenia egzekucji wobec gmin" - napisał do ministra sprawiedliwości Kazimierz Barczyk, przewodniczący SGiPM.

Według niego „obowiązująca regulacja jest co prawda korzystna dla wierzycieli, jednak w sytuacji ograniczonych możliwości finansowych niektórych gmin egzekucja w formie zajęcia rachunku bankowego gminy może negatywnie wpływać na wykonywane zadania publiczne".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Przejmowanie długów wraz ze spadkiem jest niekorzystne nie tylko dla gmin. Jeżeli miałyby zatem być tworzone jakieś regulacje, które chroniłyby gminy, to automatycznie należałoby pomyśleć o równorzędnej ochronie dla pozostałych podmiotów. W sumie, to najlepiej byłoby wprowadzić przepis, w myśl które...go długi umierają wraz z dłużnikiem (może z wyjątkiem długów hipotecznych, które bardziej przypisane są do nieruchomości niż jej właściciela). rozwiń

krzyciel, 2013-05-02 10:18:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU