PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy jednak pożyczają bez umiaru?

  • przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    30 sierpnia 2010 - 08:06
Gminy jednak pożyczają bez umiaru?

Dług samorządów w 2010 r. może przekroczyć 50 mld zł. Powód? Miasta chcą wykorzystać unijne dotacje i mają tanie kredyty. Ale Ministerstwo Finansów ostrzega.
Jeszcze w tym roku długi samorządów zbliżą się do ustawowego limitu bezpieczeństwa, choć dziś daleko im do linii demarkacyjnej. Miasta pożyczają, by realizować programy inwestycyjne, współfinansowane z pieniędzy UE. A walka banków o ten segment rynku sprawia, że pożyczki dla samorządów tanieją - podaje "DGP".

Jak czytamy w gazecie dla przykładu Warszawa zwiększy zadłużenie do 5,3 mld zł (o 30 proc.). Aż o 44 proc. urosną długi Gdańska. W Krakowie relacja dług-dochody na koniec czerwca wynosiła 57,3 proc.

Ministerstwo Finansów bacznie obserwuje poczynania terenu. Gazeta nieoficjalnie dowiedziała się, że w tym roku grozi nam powtórka z 2009 roku, gdy w ciągu sześciu miesięcy samorządowy dług wzrósł o 32 proc.

Co prawda samorządy mają tylko około 6 proc. udziału w długu publicznym Polski, ale skoro w 2009 roku zabrakło zaledwie 950 mln zł, by przekroczyć pierwszy próg ostrożnościowy na poziomie 50 proc. PKB w skali całego kraju, licząc i centralne i samorządowe długi, to właśnie samorządy mogą tę szalę przechylić (brakujące w ubiegłym roku 950 mln zł to mniej, niż już w tym roku pożyczyła Warszawa) - podsumowuje "DGP".

Ubiegłotygodniowa, uspokajająca, wspólna konferencja prezydentów: Piotra Uszoka z Katowic i Ryszarda Grobelnego z Poznania - jak widać - niespecjalnie pomogła zerwać z wizerunkiem zadłużonych ponad miarę samorządów w oczach największych polskich mediów.

Czytaj także:

W 2014 drastyczny spadek inwestycji samorządów

Samorządom nie grozi bankructwo

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • weneca, 2010-08-30 14:14:12

    Niech pożyczają jeżeli te cele się pokryją z zadłużeniem . Orliki bzdura rząd nie dofinansuje a dlaczego - kiełbasa wyborcza a boiska były już wykonane wcześniej , a są dopisywane do sukcesu pokermanów . ITD