PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy lepiej zadbają o jeziora

  • GK    14 sierpnia 2012 - 17:45
Gminy lepiej zadbają o jeziora

Przekazanie gminom jezior umożliwi zagospodarowanie akwenów w ramach gminnych strategii rozwoju i utrzymanie ich w czystości i porządku.
Tak uważa poseł Łukasz Borowiak, który zwrócił się do ministra środowiska z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia procedur przekazywania jezior samorządom.

Według niego jeziora dalej powinny zostać własnością Skarbu Państwa, ale zarządzać nimi powinni wójtowie, burmistrzowie, rezydenci, a nie rezydujący daleko marszałkowie.

W obecnej sytuacji prawnej zarządzanie jeziorami odbywa się poza gminą w grupie kilku podmiotów, które posiadają prawa do jezior. Są to: wojewoda, marszałek, starosta, Polski Związek Wędkarski, zarządy melioracji i urządzeń wodnych oraz podmioty nadzorujące formy ochrony przyrody.

Poseł podkreślił, że przekazanie gminom jezior umożliwi zagospodarowanie akwenów w ramach gminnych strategii rozwoju i utrzymanie ich w czystości i porządku. Dlatego poseł wystąpił do ministra środowiska z prośbą o rozważenie inicjatywy ustawodawczej mającej umożliwić przekazywanie jezior lokalnym samorządom.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • radna, 2012-08-16 09:08:36

    znowu gminom kolejne obowiązki są narzucane a pieniędzy za tym nie widać... nic to nie zmieni
  • Wolna 50+, 2012-08-15 10:42:31

    Jeziora są w opłakanym stanie pod obecnym zarządem! Czas to zmienić!