PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy mają potencjał podatkowy

  • GK    24 czerwca 2013 - 12:13
Gminy mają potencjał podatkowy

To nieprawda, że samorządy nie mają potencjału podatkowego skoro na obniżeniu obecnych stawek maksymalnych pozbawiają się dochodu w wysokości 2 mld zł – twierdzi wiceminister finansów Maciej Grabowski.
Na posiedzeniu Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, jak informuje Związek Powiatów Polskich, omawiano postulaty strony samorządowej w zakresie zmian w systemie podatków i opłat lokalnych.

Czytaj też: Dziurawa kontrola finansów samorządów      

Według Macieja Grabowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów to nieprawda, że jednostki samorządu terytorialnego nie mają potencjału podatkowego skoro na obniżeniu obecnych stawek maksymalnych pozbawiają się dochodu w wysokości 2 mld zł.

Poza tym, jak stwierdził, gminy o niskich dochodach mogą się łączyć poprawiając tym samym swoją sytuację.

Jeśli chodzi o podatek rolny, to resort nie planuje zastąpienia go podatkiem od nieruchomości do czasu wprowadzenia podatku dochodowego na zasadach ogólnych w rolnictwie.

Ministerstwo nie widzi też możliwości wprowadzenia - wzorem niektórych krajów Europy Zachodniej - ustawowego limitowania dolnej, a nie tak jak do tej pory - górnej stawki opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Według wiceministra byłoby to niekonstytucyjne.

Resort nie widzi również potrzeby wprowadzenia podatku (opłaty) od reklam. Gminy mają porządkować przestrzeń publiczną przy wykorzystaniu dotychczas posiadanych narzędzi. Jednak inicjatywa w tej sprawie zostanie najprawdopodobniej wcześniej zgłoszona przez Prezydenta RP.

Jest natomiast szansa na usunięcie istniejącej luki prawnej w opodatkowaniu galerii handlowych oraz zmiana sposobu opodatkowania mieszkań we wspólnotach mieszkaniowych.

Jeśli natomiast chodzi o perspektywę spełnienia przez jednostki samorządu kryteriów z art. 243 ustawy o finansach publicznych, to resort nie przedstawił żadnych propozycji.

Tymczasem, zgodnie z obecnymi danymi 129 jednostek nie będzie w stanie uchwalić swojego budżetu na rok przyszły; kolejne 200 jest tym zagrożone.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • 7sz, 2013-06-25 21:36:55

    To stwierdzenie ministra od podatków jest zadziwiające. Samorządność to także prawo do niestosowania maksymalnej stawki podatkowej. A to, że niektóre gminy rezygnują z części dochodu oznacza, że widzą w tym rozwiązanie problemów np. przedsiębiorców. Na poziomie samorządu - na szczęście - nie ma aż t...ak dennego fiskalizmu, jaki prezentuje nasze państwo.  rozwiń
  • ojoj, 2013-06-24 15:17:41

    Ha ha Ha , to całe urzędnicze rządy - niekonsekwencja - jest pozwolenie na zwolnienia i je udzielają - to gmina z bliska widzi problemy firm i udziela zwolnień podatkowych , czy chciałoby ministerstwo zlikwidować firmę i zwolnić ludzi , czy dać ulgę i w następnym roku pozyskać podatki ? - ni...e chcę używać brzydkich słów .................  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: