PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy mogą liczyć na zyski z węglowodorów

  • PAP    23 kwietnia 2013 - 08:20
Gminy mogą liczyć na zyski z węglowodorów

Dla nas sprawą zasadniczą jest, żeby obciążenie podatkowe, które będą ponosili przedsiębiorcy wydobywający węglowodory, było na poziomie około 40 proc. zysku brutto – powiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski.
Zdaniem wiceministra, pozwoli to „z jednej strony zabezpieczyć interesy długofalowe Skarbu Państwa, a z drugiej strony pozwoli na rozwój tej działalności w Polsce".

Grabowski przypomniał, że obecnie podatek ten wynosi mniej więcej 20 proc. „Taki poziom jest ewenementem na tle innych krajów. Firmy z sektora wydobywającego węglowodory zdają sobie sprawę, że jest to stan nie do utrzymania na dłuższą metę" - ocenił.

„Nam zależy na tym, aby dodatkowe obciążenie było związane głównie z rentownością, a nie było wyłącznie uzależnione od wielkości wydobycia. To nie jest projekt, który ma wydźwięk fiskalny - jego celem jest przede wszystkim to, żeby wskazać przedsiębiorcom docelowe ramy działania i umożliwić im skonstruowanie długoletnich planów biznesowych" - podkreślił na konferencji prasowej w gdyńskim biurze posła PO Tadeusza Aziewicza podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Grabowski wyjaśnił, że na proponowanych rozwiązaniach na zyski mogą liczyć samorządy.

„Głównym narzędziem, które zostało przewidziane jako zasilające budżety gmin, powiatów i województw, ma być 4-krotnie zwiększona opłata eksploatacyjna do wysokości 24 zł za tysiąc metrów, która i teraz występuje przy wydobyciu węglowodorów. Przy czym cała ta nadwyżka ma pójść do budżetów samorządów, czyli udział Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wynoszący w tej chwili 40 proc. ma zostać ograniczony do 10 procent, a 90 proc. z docelowej opłaty eksploatacyjnej ma trafić do budżetów gmin, powiatów i województw" - objaśnił Grabowski.

Na początku kwietnia zakończyło się nadsyłanie uwag do projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym i zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Najwięcej zastrzeżeń ministerstw budzi wysokość obciążeń podatkowych dla firm wydobywczych i poszukiwawczych.

Projekt ustawy przygotowało pod koniec lutego Ministerstwo Finansów, a następnie rozesłało go do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Swoje uwagi zgłosiły poszczególne resorty i urzędy. Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

„Zakładamy, że ten termin będzie uwzględniał rozwój rynku gazowego w Polsce, tzn. chcielibyśmy, żeby ten projekt wszedł w życie wtedy, kiedy będzie funkcjonowała giełda gazowa i będzie miała istotne znaczenie dla rynku" - dodał Grabowski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • stanisso, 2013-04-23 14:47:35

    A może by tak nieco jaśniej. Co to są te wydobywane węglowodory ? Czy nie można napisać, że chodzi o ropę naftową i węgiel?