Gminy muszą okroić budżet

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 28-03-2012
  • drukuj
Tysiące gmin muszą zrewidować swoje budżety. Resort finansów wyliczył, ile wyniosą ich wpływy z PIT. Będą cięcia inwestycji lub wyższy deficyt.
Gminy muszą okroić budżet

Ministerstwo Finansów przygotowało ostateczny plan dochodów poszczególnych samorządów z podatku PIT w 2012 r. – podaje „Rzeczpospolita”.

Problem w tym, że gminy czy miasta już mają uchwalone budżety, a większość zaplanowała w nich takie wpływy z podatków, jakie wyliczył dla nich rząd w październiku ubiegłego roku.

Czytaj też: Subwencja ogólna rozparcelowana

Tamte szacunki zakładały, że samorządy dostaną ponad 33,1 mld zł, obecne mówią już tylko o blisko 31,7 mld zł. Zmiana to efekt spodziewanego spowolnienie gospodarczego i może spowodować ubytek w lokalnych dochodach na 1,3 mld zł.

Z powodu mniejszych wpływów z PIT Katowice stracą 16,5 mln zł, Gorzów Wielkopolski – 4,1 mln, a Częstochowa 8,8 mln. Władze tych miast zastanawiają się teraz, co z tym fantem zrobić. W Warszawie ubytki sięgną 231 mln zł. Ale stolica swój budżet nowelizowała już w lutym, a braki pokryte zostały z nadwyżki za 2011 r. – pisze „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU