PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy muszą płacić VAT

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    9 czerwca 2010 - 07:18
Gminy muszą płacić VAT

Tylko zmiany w systemie finansowym jednostek samorządu terytorialnego mogą zrekompensować gminom konieczność płacenia VAT.
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską poinformowało, że trwają pracę nad zmianami w systemie finansowania jednostek samorządu terytorialnego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rząd w porozumieniu ze stroną samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego powołał zespół roboczy, którego zadaniem jest wypracowanie zmian w zakresie dochodów jednostek samorządu. Mają one rozwiązać m.in. problem związany z ponoszeniem przez samorządy ciężaru VAT.

Za podatnika VAT nie uznaje się organów władzy publicznej (w tym lokalnej). Nie naliczają one podatku od wykonywanych czynności, nie mogą również korzystać z prawa do odliczenia VAT zawartego w ponoszonych nakładach. Jednostki samorządowe nabywające towary lub usługi, w stosunku do których są nabywcami końcowymi, muszą ponosić ciężar tego podatku.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, przepisy unijne nie pozwalają na preferencje w opodatkowaniu dóbr nabywanych przez gminy. Nie jest również możliwe wprowadzenie zwrotów VAT lub prawa do odliczeń podatku naliczonego niezwiązanego z czynnościami opodatkowanymi, stąd potrzebna jest modyfikacja systemu finansowania samorządów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • prawożądny, 2010-06-14 11:35:53

    ponieważ zgodniez prawem w Polce nigdy nie ma miejsca dostawa towarów to wszystkie podatki VAT sa nienależne, winny być zwrócone, a poborcy ścigani przez prokuraturę - trzeba czytać WSZYSTKIE ustawy !
  • Ela, 2010-06-09 14:35:54

    A co z nauką? Instytuty naukowe PAN również są ostatnim łańcuszkiem ogniwa i płacą VAT z faktur zakupu. Czyli niejako zwracają budżetowi część dotacji. I jaki to ma sens!