PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy muszą zapewnić nauczycielom książki do zajęć

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    14 lipca 2010 - 07:42
Gminy muszą zapewnić nauczycielom książki do zajęć

Od września dyrektorzy szkół będą musieli zapewnić nauczycielom niezbędne materiały do prowadzenia. Z tego obowiązku rozliczą ich kuratorzy oświaty.
Szkoły będą musiały wyposażyć nauczycieli w niezbędne pomoce dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, które są potrzebne do prowadzenia zajęć. Ostatecznie jednak o ich zakupie zdecydują dyrektorzy. Takie m.in. uprawnienia zyskają nauczyciele po wejściu w życie rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie określenia podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania. Jego projekt trafił właśnie do konsultacji społecznych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Po wejściu w życie rozporządzenia wszystkie niezbędne materiały do prowadzenia zajęć, m.in. podręczniki, mapy lub plansze, będą przysługiwały nauczycielowi nieodpłatnie.

W rozporządzeniu nie został jednak określony wykaz materiałów, jakie pedagog prowadzący zajęcia z określonego przedmiotu powinien mieć zagwarantowane. Będzie go określał dyrektor szkoły.

Jedynym szczegółowym obowiązkiem ciążącym na dyrektorach szkół będzie wyposażenie bibliotek w podstawy programowe, podręczniki do realizacji szkolnych programów nauczania i czasopisma metodyczne, związane z nauczanymi przedmiotami lub prowadzonymi zajęciami. Takie zapotrzebowanie złożą dyrektorowi szkół nauczyciele. A środki na ten cel będzie musiała wygospodarować gmina. Dyrektorzy szkół będą z wywiązywania się z tego obowiązku kontrolowani przez kuratorów oświaty – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.