PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy nie przejmą śmieci od 1 stycznia

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    14 grudnia 2010 - 07:25
Gminy nie przejmą śmieci od 1 stycznia

Mimo wcześniejszych zapowiedzi samorządy nie przejmą od nowego roku kontroli nad odpadami komunalnymi. Dopiero jutro odbędzie się pierwsze czytanie ustawy.
Andrzej Kraszewski, minister środowiska, przekonuje jednak, że przepisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie mają szansę wejść w życie w ciągu trzech miesięcy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Projekt przewiduje, że samorządy będą miały 12 miesięcy od uchwalenia przepisów na to, by przygotować się do sprawowania śmieciowej władzy.

Po upływie tego czasu gminy pobiorą od wszystkich mieszkańców opłaty za odbiór śmieci. Minister liczy na to, że ponieważ każdy zapłaci za odpady, nie będzie ich podrzucał sąsiadowi lub wywoził do lasu.

Projekt przewiduje też, że samorządy wyłonią w przetargach firmy, które będą transportować odpady do wskazanych przez gminę zakładów przetwarzania. W ten sposób śmieci najpierw trafią do odzysku i recyklingu. Dopiero to, czego nie da się ponownie wykorzystać, zostanie skierowane do składowania.

Gmina stanie się właścicielem odpadów komunalnych na swoim terenie. W ten sposób obciąży opłatą za wywóz śmieci mieszkańców, którzy nie będą musieli mieć podpisanych umów z prywatnymi firmami. Gmina będzie odpowiedzialna za to, by odebrać śmieci i je odpowiednio zagospodarować. Realizację tych zadań samorządy powierzą firmom, które wygrają przetargi.

Takie rozwiązania znajdują się w projekcie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, którego pierwsze czytanie odbędzie się jutro w Sejmie – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też:

Śmieciowa rewolucja zatwierdzona

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.