Gminy nie radzą sobie z dłużnikami podatkowymi

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 17-03-2010
  • drukuj
Trudności ma 80 proc. samorządów. Najczęściej próbują ściągać długi samodzielnie lub przez komorników, a nierzetelnych podatników mogą wpisać do baz biur informacji gospodarczej.

Większość samorządów, zwłaszcza wiejskich, ma problemy z egzekwowaniem zobowiązań. Trudno wskazać metody skuteczniejszego poboru podatków lokalnych niż obecnie stosowane. Problemy wynikają przede wszystkim z trudnej sytuacji finansowej zobowiązanych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”

Gminy mogą zwiększyć skuteczność poboru podatków, informując podatników o zaległościach. Najpowszechniejszą formą egzekwowania należności jest korzystanie z usług komornika, a następnie bezpośredni kontakt z dłużnikiem, kontakt listowny i telefoniczny.

Gmina może też zgłosić podatnika do rejestru dłużników. Jak wynika z raportu BIG InfoMonitor, z takiej możliwości korzysta dziś niewiele samorządów (31,3 proc.), ale może się to zmienić, bo Sejm przyjął projekt nowej ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Pozwala ona gminom na odzyskiwanie należności przez wpisanie danych dłużników do baz biur informacji gospodarczej – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU