PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy nie wiedzą, jak wybierać ławników

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    11 czerwca 2011 - 07:45
Gminy nie wiedzą, jak wybierać ławników

W trakcie konkursu zmieniają się zasady. Są wątpliwości, czy stosować nowe czy stare kryteria. Wybór ławników może zostać sparaliżowany.
Nabór kandydatów na ławników ruszył 1 czerwca, a kończy się 30. Szkopuł w tym, że 14 czerwca zmieniają się wymagania dla kandydatów na ławników. W tej sytuacji gminy mają duży kłopot, bo nie wiedzą, które przepisy stosować. Mimo wielokrotnych zapytań kierowanych przez gminy minister sprawiedliwości do tej pory nie rozwiał tych wątpliwości – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Rady szykują się do wyboru ławników

Zamieszanie z wyborem może mieć daleko idące konsekwencje. Gminy boją się, że ci, którzy nie zostaną wybrani, mogą kwestionować wyniki, powołując się na zmianę wymogów wobec kandydatów w trakcie zgłaszania. A to może bardzo wydłużyć wybór ławników.

Czytaj też: Radny nie zostanie już ławnikiem

Są jednak sprawy, które nawet po wejściu w życie nowych przepisów pozostaną nierozstrzygnięte. Nie wiadomo, co zrobić z kandydatem, który dzień przed wejściem w życie nowych przepisów wyśle do gminy swoje zgłoszenie, spełniając wszystkie wymogi starej ustawy, bo żadnych przepisów przejściowych nie ma – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.