PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy otrzymają więcej na pensje nauczycieli

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    23 grudnia 2010 - 08:36

W 2011 roku samorządy otrzymają o 7,7 proc. wyższą subwencję oświatową od tegorocznej. To skutek planowanej od nowego roku szkolnego podwyżki dla nauczycieli.
Do podziału subwencji oświatowej nie będzie uwzględniana liczba etatów nauczycieli przebywających na urlopach bezpłatnych i wychowawczych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Taką zmianę przewiduje rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 16 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2011. Jutro powinno ukazać się w Dzienniku Ustaw

Tak jak poprzednich latach subwencja ma być naliczana na podstawie liczby uczniów szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez gminy, powiaty i samorządy województwa.

Do jej wyliczenia stosuje się liczbę uczniów przeliczeniowych. Subwencja jest więc określana z uwzględnieniem zróżnicowanych wag dla wybranych kategorii uczniów, określonych typów i rodzajów szkół. Jeśli w gminie liczba etatów nauczycieli o najwyższych stopniach awansu zawodowego w porównaniu do ogólnej ich liczby jest wyższa niż średnio w skali kraju, to subwencja wzrasta.

W przyszłym roku wyniesie 36,9 mld zł. Z jej cześci musi zostać wydzielone 0,6 proc. tzw. rezerwy celowej, która jest przeznaczana na specjalne potrzeby, np. remont szkół po powodzi. Najwięcej dostaną gminy – 21,8 mld zł. Powiaty otrzymają 14,1 mld zł, a szkoły prowadzone przez samorządy województw 0,74 mld zł.

Resort edukacji narodowej szacuje, że kwota części oświatowej subwencji ogólnej w 2011 roku przypadająca na jednego ucznia przeliczeniowego wzrośnie o blisko 7,7 proc. Jest to związane z kolejną podwyżką dla nauczycieli. Od września 2011 r. ich pensje wzrosną o 7 proc. – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Zagłębiak, 2010-12-23 09:33:05

    a może o 10%? bedziemy czekali !