PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy polubiły obligacje

  • AT    17 kwietnia 2012 - 10:41
Gminy polubiły obligacje

W ostatnich latach gminy na potęgę emitowały obligacje komunalne. W zeszłym roku pozyskały w ten sposób ponad 3,5 mld złotych, a liczba emitentów zbliżyła się do 500. Wszystko za sprawą dotacji unijnych, które wymagają wkładu własnego, a obligacje są korzystnym sposobem na jego pozyskanie.
Ostatnią gminą, która zdecydowała się na emisję obligacji komunalnych, były Wyry. Pozyska ona w ten sposób 3,755 ml zł. Kwota ta zostanie podzielona na 4 transze - w 2012 roku gmina otrzyma 755 tys. zł i 1 mln zł, w 2013 roku kolejno 1,22 mln i 800 tys. zł.

Czytaj też: Promocja na giełdzie dla samorządów

– Pieniądze pozyskane z emisji obligacji przeznaczymy na pokrycie deficytu, spłatę istniejących zobowiązań oraz inwestycje Mówimy tu m.in. o budowie kanalizacji, przebudowie zespołu szkół oraz innych inwestycjach, które pojawią się w przyszłości i będą współfinansowane przez Unię Europejską – mówi Grażyny Słowik, skarbnik gminy Wyry.

Czytaj też: Turek wyemituje obligacje komunalne

Unia Europejska wymaga 20-30 proc. wkładu własnego i obligacje komunalne pomagają ten wymóg spełnić.

– Udało się zastąpić droższy kredyt krótkoterminowy, znacznie tańszym długoterminowym sposobem finansowania. Jest to pewien paradoks, ponieważ przeważnie pieniądz „krótki” jest tańszy od „długiego” – wyjaśnia Mariusz Gołaszewski z Lema Finance, firmy przygotowującej Wyry do emisji obligacji.

Czytaj też: Kraków obligacjami chce spłacić zadłużenie
 
Oficjalne podpisanie dokumentów z organizatorem emisji, bankiem PKO BP SA będzie miało miejsce w czwartek 19 kwietnia o godz. 10:00. Zainteresowani mogą wziąć udział w briefingu o godz. 11:00 w Urzędzie Gminy Wyry, na sali posiedzeń Rady Gminy. Wcześniej należy się skontaktować w celu potwierdzenia przybycia. 
 
Obligacje to pewne pieniądze
 
Gminy wolą korzystać z tego typu finansowania, ponieważ jest to bezpieczniejsza i bardziej elastyczna forma pozyskania pieniędzy niż kredyt. Emitent może otrzymać dogodniejsze warunki spłat, dostosowane do jego potrzeb i możliwości. Może w całości lub części spłacić, czyli umorzyć obligacje, przed terminem ich zapadalności. Przy ułożeniu odpowiedniego programu emisji, ma zapewnione środki na kilka lat z góry, a koszt pozyskania środków jest niższy niż w przypadku kredytu. Poprzez emisję obligacji może również zarządzać wskaźnikiem obsługi zadłużenia, którego limit obecnie wynosi 15 proc. 

– Gminy nie mogą spłacać rocznie więcej zobowiązań niż 15 proc. dochodów ogółem. Jeśli gmina zaciąga kredyt na spłatę innego kredytu to sztucznie obciąża te 15 proc. Jeśli gmina korzysta ze środków pozyskanych z obligacji to wskaźnik ten nie jest sztucznie obciążany – wyjaśnia wiceprezes zarządu Lema Finance.

Obligacje komunalne wyemitować może każda gmina. Jedyny warunek konieczny do spełnienia jest związany z wysokością zadłużenia. Nie może ona przekroczyć 60 proc. dochodów gminy w danym roku.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • JEDYNAK, 2012-04-17 10:49:26

    polubiły? to chyba niezbyt trafne określenie prawdaż...