PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy poradzą sobie z regułą wydatkową

  • PAP    5 stycznia 2012 - 12:17
Gminy poradzą sobie z regułą wydatkową

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpocznie prace nad zmianami w prawie, które pozwolą samorządom lepiej radzić sobie z regułą wydatkową.
MAC chce zwiększenia uprawnień gmin w zarządzaniu podatkami i opłatami lokalnymi. Ministerstwo poinformowało w komunikacie, że w środę szef MAC Michał Boni rozmawiał na temat finansów samorządów z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, a także samorządowcami i ekspertami.

Czytaj też: Będzie spotkanie w sprawie reguły wydatkowej

„Zebraliśmy w czasie spotkania pomysły na zwiększenie elastyczności finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Do końca miesiąca zrobimy pierwsze analizy oraz zaczniemy pracę na propozycjami zmian prawnych” – zapowiedział po spotkaniu minister Boni.

Jak podkreślono w komunikacie MAC, „gminy powinny dostać więcej uprawnień w zarządzaniu podatkami i opłatami lokalnymi, by mogły lepiej radzić sobie z regułą wydatkową”.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podkreśla, że reguła wydatkowa ma uniemożliwić – tak budżetowi centralnemu jak i samorządom terytorialnym – nadmierne zadłużanie się. Resort zaznacza, że „dynamiczny rozwój gospodarczy, inwestycje w ramach funduszy unijnych, częste migracje za pracą, przez co mieszkamy w jednym miejscu, a podatki płacimy w innym – doprowadziły jednak do komplikacji budżetowych w wielu gminach, powiatach, czy regionach”.

W komunikacie podkreślono, że według ministra Boniego w czasach kryzysu potrzebujemy elastycznych narzędzi gospodarowania środkami publicznymi, które umożliwią liderom lokalnym i regionalnym większą swobodę w gospodarowaniu budżetami oraz wykonywaniu zadań publicznych.

W komunikacie wyjaśniono, że nowe sposoby zarządzania polegać mają na zwiększeniu elastyczności tych źródeł dochodów, które obecnie są bardzo sztywne, czyli podatku od nieruchomości oraz opłat lokalnych, a także zwiększeniu swobody w wykonywaniu zadań publicznych, które obecnie są szczegółowe określone prawnie.

Zgodnie z regułą wydatkową dla sektora samorządowego, zaproponowaną przez Ministerstwo Finansów, deficyt jednostek samorządu terytorialnego w 2012 r. nie będzie mógł być wyższy niż 10 mld zł; w 2013 r. limit ten zaplanowano w wysokości 9 mld zł, a począwszy od 2014 r. będzie to 8 mld zł. Ograniczeniom, jakie resort finansów chce narzucić na samorządy, sprzeciwia się PSL.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.