Gminy powalczą o pieniądze w Trybunale Konstytucyjnym

Do końca marca lubuskie gminy złożą w Trybunale Konstytucyjnym wnioski o zbadanie zgodności z konstytucją ustaw, które narzucają na samorządy obowiązki, a nie gwarantują ich finansowania.
Gminy powalczą o pieniądze w Trybunale Konstytucyjnym

Wnioski złożą niemal wszystkie gminy z powiatu nowosolskiego, Nowa Sól oraz starostwo nowosolskie.

Inicjatorzy wniosku podkreślają, że udział w podatkach publicznych jednostek samorządu terytorialnego jest nieodpowiedni do przydzielanych zadań. Szacują, że samorządy w całym kraju w latach 2004-2013 straciły na zadaniach przekazanych przez rząd około 10 mld zł.

- Wzrost dochodów, np. przez procentowe zwiększenie udziału w podatku PIT, nie równoważy kosztów, jakie muszą ponosić samorządy - wyjaśnia prezes Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Woj. Lubuskiego Wadim Tyszkiewicz. Podkreśla, że jest recesja i wpływy z podatku PIT są mniejsze, a zadania własne, które spadły na barki samorządów trzeba realizować.

Podstawą skarg do Trybunału Konstytucyjnego ma być artykuł 167. konstytucji. Mówi on, że "jednostkom samorządom terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających zadań".

Autorzy wniosku podkreślają, że problemy gmin są związane np. z pomocą społeczną, oświatą czy z aktywizację bezrobotnych.

Ich autorzy mają nadzieję, że wnioski będą rozpatrywane w grupie. Nie wiadomo jednak, jak Trybunał do nich podejdzie, bo to pierwszy wypadek w Polsce, by w jednym czasie do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła większa liczba wniosków o podobnej problematyce, z podobnym procesem dowodowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Brak czytelnej polityki państwa (kontynuacja układu wykonawczego stworzonego przez komunistów) i w tym samorządów terytorialnych sprawia, że mało kto wie jak powinno być z tymi finansami (w tym układzie chodzi o to aby gały nie wiedziały, gdzie pieniądze się podziały). U nas nadal obowiązują Orwello...wskie zasady, które można sprowadzić do: siła władzy opiera się na głupocie społeczeństwa - najłatwiej rządzi się baranami. Dlatego zmiana zasad zarządzania publicznymi pieniędzmi albo zmiana tych, którzy utrzymują tę nieczytelna politykę finansową. Wtedy nie trzeba byłoby trybunałów, bo wszystko byłoby widać. rozwiń

Samorządowiec, 2014-02-25 07:52:52 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU