PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy powalczą o pieniądze w Trybunale Konstytucyjnym

  • Bartosz Dyląg    24 lutego 2014 - 13:49
Gminy powalczą o pieniądze w Trybunale Konstytucyjnym

Do końca marca lubuskie gminy złożą w Trybunale Konstytucyjnym wnioski o zbadanie zgodności z konstytucją ustaw, które narzucają na samorządy obowiązki, a nie gwarantują ich finansowania.
Wnioski złożą niemal wszystkie gminy z powiatu nowosolskiego, Nowa Sól oraz starostwo nowosolskie.

Inicjatorzy wniosku podkreślają, że udział w podatkach publicznych jednostek samorządu terytorialnego jest nieodpowiedni do przydzielanych zadań. Szacują, że samorządy w całym kraju w latach 2004-2013 straciły na zadaniach przekazanych przez rząd około 10 mld zł.

- Wzrost dochodów, np. przez procentowe zwiększenie udziału w podatku PIT, nie równoważy kosztów, jakie muszą ponosić samorządy - wyjaśnia prezes Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Woj. Lubuskiego Wadim Tyszkiewicz. Podkreśla, że jest recesja i wpływy z podatku PIT są mniejsze, a zadania własne, które spadły na barki samorządów trzeba realizować.

Podstawą skarg do Trybunału Konstytucyjnego ma być artykuł 167. konstytucji. Mówi on, że "jednostkom samorządom terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających zadań".

Autorzy wniosku podkreślają, że problemy gmin są związane np. z pomocą społeczną, oświatą czy z aktywizację bezrobotnych.

Ich autorzy mają nadzieję, że wnioski będą rozpatrywane w grupie. Nie wiadomo jednak, jak Trybunał do nich podejdzie, bo to pierwszy wypadek w Polsce, by w jednym czasie do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła większa liczba wniosków o podobnej problematyce, z podobnym procesem dowodowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Samorządowiec, 2014-02-25 07:52:52

    Brak czytelnej polityki państwa (kontynuacja układu wykonawczego stworzonego przez komunistów) i w tym samorządów terytorialnych sprawia, że mało kto wie jak powinno być z tymi finansami (w tym układzie chodzi o to aby gały nie wiedziały, gdzie pieniądze się podziały). U nas nadal obowiązują Orwello...wskie zasady, które można sprowadzić do: siła władzy opiera się na głupocie społeczeństwa - najłatwiej rządzi się baranami. Dlatego zmiana zasad zarządzania publicznymi pieniędzmi albo zmiana tych, którzy utrzymują tę nieczytelna politykę finansową. Wtedy nie trzeba byłoby trybunałów, bo wszystko byłoby widać.  rozwiń