PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy powinny bać się komorników

  • Przeglad prasy/ Dziennki Gazeta Prawna    3 lutego 2011 - 13:21

Konta bankowe samorządów będą coraz częściej blokowane przez komorników. Gminy nie mogą liczyć na taryfę ulgową przy odpowiedzialności za swoje długi - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Komornik może zająć konto gminy na podstawie orzeczenia sądu, bowiem egzekucja komornicza w stosunku do gminy nie różni się zbytnio od tej przeprowadzanej w firmach czy od osób prywatnych - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

To jednak może okazać się zaciskająca się finansową pętlą dla coraz wiekszej liczby gmin, czego przykładem są Małe Sejny. Wobec tej podlaskiej gminy sąd wydal wyrok spłaty 1,4 mln zł   z odsetkami. Zasądzona kwota to skutek nierozliczonych transakcji za budowę oczyszczalni ścieków wybudowaną w 1998 roku. Władze gminy nie płaciły, bo uznały że oczyszczalnia została źle wybudowana. Po latach zapadł wyrok i komornik zajął wszystkie konta magistratu.

Los tej gminy mogą szybko podzielić i inne.

Czytaj też: Prawie setka samorządów straci zdolność kredytową?

Zdaniem prof. Feliksa Zedlera z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu organ jednostek samorządu wprawdzie nie mogą upaść, ale długi muszą spłacać.

– Problemem jest to, że samorządy się zadłużają, nie- koniecznie logicznie. Ale to jest już ich polityka i władze danej jednostki powinny ponosić za to odpowiedzialność – tłumaczy dla dziennika prof. Feliks Zedler.
 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.