PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy powinny ściągać podatki lokalne

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    20 grudnia 2010 - 06:55
Gminy powinny ściągać podatki lokalne

Wszystkie gminy powinny mieć uprawnienia organów egzekucyjnych w zakresie podatków lokalnych.
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską odniosło się do problemu narastających zaległości z tytułu nieopłaconych podatków i opłat lokalnych. Zdaniem posłów problem ten można rozwiązać, rozszerzając uprawnienia gmin w zakresie egzekwowania tych należności – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Obecnie przysługują one tylko niektórym gminom wymienionym w przepisach szczególnych. W opinii resortu finansów takie rozwiązanie wymaga gruntownej analizy, która umożliwiłaby stwierdzenie, czy nadanie kolejnym gminom kompetencji organów egzekucyjnych przekładałoby się na rzeczywisty wzrost skuteczności egzekucji należności, dla których ustalania lub określania i pobierania są właściwe.

Ministerstwo finansów poinformowało, że efektywność egzekucji tytułów wykonawczych wystawionych przez urzędy gmin na należności stanowiące dochód jednostek samorządu terytorialnego w latach 2007–2009 przedstawia się następująco: 2007 r. – 45,19 proc., w 2008 r. – 47,64 proc., w 2009 r. – 46,32 proc.

Resort wyjaśnił, że w razie zwiększenia liczby organów mających uprawnienia organów egzekucyjnych częściej będzie dochodzić do zbiegów egzekucji i konieczności przesłania akt do organu właściwego. Samo postępowanie ulega też wydłużeniu (łączne prowadzenie egzekucji przejmuje naczelnik urzędu skarbowego, który pierwszy zastosował środek egzekucyjny).

Zdaniem ministerstwa na zwiększenie skuteczności egzekucji wpływa czynny udział w postępowaniu egzekucyjnym samych wierzycieli, m.in. urzędów gmin, które są pełnoprawnymi uczestnikami postępowania i mogą monitorować jego przebieg, w tym również wskazywać składniki majątku, z których można skutecznie przeprowadzić egzekucję pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.