PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy przykręciły kurek z kasą na inwestycje

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    16 listopada 2012 - 07:19
Gminy przykręciły kurek z kasą na inwestycje

Zapowiedzi samorządowców o wyhamowaniu inwestycji znalazły odzwierciedlenie w liczbach. To zła wiadomość dla firm żyjących z publicznych zleceń.
Z danych resortu finansów wynika, że gminy, powiaty i województwa przykręciły kurek z pieniędzmi na inwestycje - informuje „Puls Biznesu".

Czytaj też: Mniej optymizmu: budżety regionów kryzysowe

Dynamika wydatków majątkowych wynosi już minus 15 proc. (po półroczu minus 5 proc.). To oznacza, że przez trzy kwartały samorządy wydały o 3,2 mld zł mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Czytaj też: Jak radzą sobie najbardziej zadłużone gminy w Polsce?

„W całym sektorze proporcje między wydatkami majątkowymi a bieżącymi stają się niekorzystne dla przedsięwzięć rozwojowych. W naszym przypadku ostatnie dwa lata upłynęły pod znakiem intensywnych inwestycji, ale w przyszłym budżecie zakładamy ich zmniejszenie o 35-40 proc." - mówi Wojciech Ziętkowski, burmistrz Środy Wielkopolskiej.

„Skutki zaniechania inwestycji odczujemy za kilka lat. Będziemy jeździć gorszymi tramwajami, leczyć się w nieremontowanych szpitalach, a dzieci będą chodzić do starych szkół. Niestety, lata 2013 i 2014 będą jeszcze trudniejsze" - przewiduje Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.