PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy ruszą na dłużników alimentacyjnych

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 października 2011 - 06:21
Gminy ruszą na dłużników alimentacyjnych

Urzędy wojewódzkie mobilizują samorządy do szybszego podejmowania działań wobec rodziców niepłacących na dzieci, bo NIK wykazała nieprawidłowości w tym zakresie.
Ponieważ przepisy ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DzU z 2009 r. nr 1, poz. 7 z późn. zm.) nie określają terminu, kiedy samorządy muszą wystawić każdemu dłużnikowi alimentacyjnemu decyzję zawierającą kwotę wypłaconej pomocy dzieciom, którą ten musi zwrócić, to samorządy nie spieszą się z wydawaniem decyzji – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Kłopoty alimentacyjne

Dlatego też część urzędów wojewódzkich zwróciło się do gmin o wydawanie decyzji niezwłocznie po zakończeniu okresu świadczeniowego.

Czytaj też: Problem z zaspokajaniem długów alimentacyjnych

Wszystko dlatego, że Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że 60 proc. sprawdzonych gmin wystawiała je opieszale, nawet po 6 miesiącach od zakończenia okresu świadczeniowego. W niektórych wypadkach w ogóle nie były wydawane, mimo że samorząd ma obowiązek dochodzenia zaległości od rodziców uchylających się od płacenia alimentów – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.