PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy są elastyczne w sprawie podatków

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    10 lipca 2012 - 07:06
Gminy są elastyczne w sprawie podatków

Gminy stosują zwolnienia z podatku, wspierając początkujących przedsiębiorców i osoby niezamożne.
Według Ministerstwa Finansów rady gmin w ostatnim czasie powszechnie podejmowały uchwały obniżające i różnicujące stawki daniny od nieruchomości – pisze „Rzeczpospolita”.

Chętnie wprowadzały też zwolnienia dla wybranych przedmiotów opodatkowania.

W 2010 r. 1260 gmin, czyli więcej niż połowa, różnicowało stawkę podatku dla co najmniej jednego rodzaju przedmiotu opodatkowania. Najczęściej była to stawka od tzw. budynków i gruntów pozostałych.

Obniżki dotyczyły też budynków pozostających w posiadaniu emerytów, rencistów, w tym także osób, które zrezygnowały z prowadzenia gospodarstwa rolnego w zamian za te świadczenia.

Gminy decydowały się również na obniżenie obciążeń dla przedsiębiorców. Pod uwagę brano takie kryteria, jak rodzaj działalności, powierzchnia nieruchomości oraz to, czy działalność została nowo uruchomiona, czy też jest prowadzona tylko sezonowo.

Tylko 22 gminy z 2479 zdecydowały się na uchwalenie wszystkich stawek w maksymalnej wysokości, która została określona w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.