PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy stracą na opłacie targowej

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    3 czerwca 2011 - 07:16
Gminy stracą na opłacie targowej

Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych spowoduje, że wpływy gmin z opłaty targowej zmniejsza się.
Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2011 r. nr 102, poz. 584), która wejdzie w życie 19 czerwca, przewiduje zmianę definicji targowiska oraz zmianę dotyczącą opłaty targowej, w przypadku gdy podatnik prowadzi sprzedaż w budynkach – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Będzie schludnie i czysto na targowiskach

Targowiskiem będą wszystkie miejsca, w których prowadzona będzie sprzedaż (obecnie – handel). Bardziej istotna – zarówno dla podatników, jak i gmin – jest druga zmiana. Po wejściu w życie nowelizacji nastąpi ograniczenie zakresu opodatkowania opłatą targową.

Czytaj też: Opłaty za targowiska do zmiany?

Zdaniem ekspertów jest to zmiana niekorzystna dla gmin. Osoby, które będą dokonywały sprzedaży w budynkach, bez względu na to, czy są podatnikami podatku od nieruchomości, czy nie, będą zwolnione z opłaty targowej.

Wcześniej nie we wszystkich budynkach dokonywanie sprzedaży było wyłączone z opłaty. Jeśli w budynku znajdowała się hala targowa, to gmina mogła pobierać opłatę targową.

Niektóre gminy, w których takie targowiska pod dachem funkcjonowały, miały możliwość czerpania z tego tytułu sporych. Teraz się to skończy.

Nie ma jednak wyliczeń, z których wynikałoby, o ile zmniejszą się wpływy do gminnej kasy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.