PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy stracą na podatku od szpitali i sanatoriów

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    12 listopada 2010 - 07:38
Gminy stracą na podatku od szpitali i sanatoriów

Szpitale i sanatoria będą mogły opodatkować niższą stawką podatku od nieruchomości nie tylko sale operacyjne, ale też stołówki, kuchnie i inne pomieszczenia pomocnicze. Stracą na tym gminy.
O kolejnych preferencjach podatkowych dla szpitali i sanatoriów zdecydował ostatnio Sejm. Zmiana korzystna dla tych placówek będzie jednak niedobra dla gmin i miast, na których terenie znajdują się szpitale i sanatoria. Do ich kasy trafi mniej podatku. Oznacza to, że posłowie kolejny raz pozbawiają gminy dochodów, nie rekompensując ich ani nie zmniejszając zadań, które gminy muszą wykonywać – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2010 r. nr 95, poz. 613) ma wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. Rozszerzy ona zakres stosowania preferencyjnej, czyli obniżonej stawki podatku od nieruchomości dla zakładów opieki zdrowotnej.

Znowelizowany art. 5 ust. 1 pkt. 2 lit. d) przewiduje preferencyjną stawkę podatku od nieruchomości dla wszystkich pomieszczeń budynku zakładu opieki zdrowotnej związanych z prowadzoną przez ten zakład działalnością w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych.

Obniżoną stawką będą objęte również pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i socjalne nieprzeznaczone bezpośrednio na udzielanie świadczeń zdrowotnych, lecz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zakładu opieki zdrowotnej.

Maksymalna stawka podatku od tych pomieszczeń ma wynieść 4,27 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej.

Szerszy zakres stosowania niższej stawki podatku od nieruchomości dla pomieszczeń związanych, a niezajętych, z prowadzoną działalnością gospodarczą z całą pewnością spowoduje obniżenie wpływów do budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Innego zdania jest Ministerstwo Finansów. Resort zwraca uwagę, że gminy uzdrowiskowe otrzymują rekompensaty w postaci możliwości wprowadzenia tzw. opłaty uzdrowiskowej – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.