PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy tracą, bo nie ma już „domków letniskowych”

  • pt    18 marca 2014 - 12:55
Gminy tracą, bo nie ma już „domków letniskowych”

Starostwa dokonując zmian w ewidencji gruntów poprzez przekształcanie domków i gruntów letniskowych na budynki mieszkalne i grunty budowlane, powodują radykalne obniżenie podatkowych dochodów gmin.
Problem strat ponoszonych przez gminy z powodu zmian dokonywanych przez starostwa w ewidencji gruntów pojawił się wraz z  wejściem w życie rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z 12.02.2013 roku w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej (Dz.U. 2013 nr 18 poz. 383).

Rozporządzenie nie zawiera obowiązującego wcześniej pojęcia „domek letniskowy”.

Starostwa powiatowe – na wniosek mieszkańców lub z urzędu - definiują „budynek letniskowy” jako „pozostały budynek niemieszkalny”. Taka zmiana powoduje obniżenie podatku, którzy właściciele nieruchomości wpłacają do gminnej kasy.

- Wprowadzane przez starostwa zmiany oraz pominięcie w przepisach normatywnych definicji „domku letniskowego” powodują niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy.

Obniżają radykalnie dochody gmin z tytułu podatków od nieruchomości a tym samym niweczą zakładany zwrot finansowy dla gmin z poczynionych nakładów związanych z opracowywaniem planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przeznaczonych na cele rekreacji i wypoczynku – pisze Związek Gmin Wiejskich w swojej opinii do  projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne.

Całość opinii ZGW tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: