PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy tracą na wpływach z podatku

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 listopada 2011 - 07:09
Gminy tracą na wpływach z podatku

Wiele osób rozlicza się z fiskusem w miejscu zameldowania zamiast zamieszkania. W ten sposób gminy tracą na wpływach z podatku.
Samorządy szukają dodatkowych pieniędzy, które mogłyby zasilić ich budżety w przyszłym roku. Poza możliwością podniesienia w niewielkim stopniu stawek podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych mogą zwiększyć swoje wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wystarczy namówić mieszkańców, którzy nie są zameldowani na terenie miasta, aby rozliczali się zgodnie z przepisami ustawy o PIT, a więc w miejscu zamieszkania.

Samorządy (np. Warszawa, Rzeszów, Piaseczno, Ząbki) przeprowadzają takie akcje, ale ich skutek jest daleki od oczekiwań – ubolewa „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • R23, 2011-11-25 09:57:25

    "brakuje instytucji, która dostarczałaby wiarygodnych danych dla poszczególnych gmin i miałaby zdolność dokonania analizy rzeczywistych zależności podatków w powiązaniu z budżetem oraz zjawisk mających wpływ na zachowanie podatników". Ta lista nie wyczerpuje braków- brakuje jeszcze samorz...ądowcom umiejętności samodzielnego myślenia.  rozwiń
  • Prezy. Świdnicy W.Murdzek, 2011-11-25 08:40:57

    brakuje instytucji, która dostarczałaby wiarygodnych danych dla poszczególnych gmin i miałaby zdolność dokonania analizy rzeczywistych zależności podatków w powiązaniu z budżetem oraz zjawisk mających wpływ na zachowanie podatników