PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy ustalają opłaty za rejestr żłobków

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    16 maja 2011 - 07:14

Od 1 zł do 693 zł wynoszą uchwalane przez radnych gminy opłaty za uzyskanie obowiązkowego wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.
Podmioty, które chcą prowadzić żłobek lub klub dziecięcy w formie działalności gospodarczej, muszą wpisać takie placówki do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Samorządy chcą opłat za pobyt w żłobkach

Zgodnie z art. 33 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech (DzU nr 45, poz. 235) uzyskanie wpisu podlega opłacie, której wysokość określają radni gminy w uchwale. Przepisy wskazują jednak, że nie może to być więcej niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Czytaj też: Opłata za żłobki to efekt wzrostu cen

Wiele gmin takie uchwały już przyjęło lub właśnie je przygotowuje. Niektóre gminy zamiast stałej kwoty podają w uchwale wysokość opłaty jako procent minimalnej płacy. Na przykład radni Płocka zdecydowali, że będzie wynosić 5 proc. najniższego wynagrodzenia (w tym roku jest to 70 zł). W Stargardzie Szczecińskim jest to 10 proc. (138,6 zł).

Gminy nie mogą natomiast pobierać opłat za wykreślenie z rejestru lub dokonywanie w nim zmian, np. nazwy żłobka lub klubu dziecięcego. Zgodnie z przepisami, te czynności są zwolnione z opłat – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.