PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy walczą o rekompensaty finansowe związane z gospodarką leśną

  • bad    4 kwietnia 2014 - 14:23
Gminy walczą o rekompensaty finansowe związane z gospodarką leśną

Samorządowcy zwracają uwagę na problem lasów. Chcą m.in. zwiększonych dotacji na remonty dróg eksploatowanych przez transport związany z gospodarką leśną.
Przedstawiciele Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego spotkali się w czwartek w siedzibie Ministerstwa Środowiska z ministrem środowiska Maciejem Grabowskim. Zrzeszenie reprezentowali: Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, Waldemar Górczyński, wójt Pszczewa, Leszek Olgrzymek, wójt Bytnicy oraz Ryszard Skonieczek, Lubrzy.

Podczas spotkania poruszono sprawę nadmiernego uprzywilejowania Lasów Państwowych (nie tylko w stosunku do innych podmiotów gospodarczych, ale również do innych instytucji państwowych i samorządowych), omówiono nieprawidłowości w opodatkowaniu Lasów Państwowych i opłat lokalnych, przedstawiono negatywne dla gmin skutki spowodowane prowadzoną intensywną gospodarką leśną.

Zawnioskowano ponadto o wprowadzenie regulacji prawnych w zakresie rekompensat finansowych dla gmin z tytułu zwolnień i ulg w podatku leśnym. Wniesiono także o wprowadzenie mechanizmu rekompensat finansowych z tytułu nadmiernej eksploatacji dróg lokalnych przez transport związany z gospodarką leśną - w postaci zwiększonych dotacji na remonty dróg.

Czytaj też: Lasy Państwowe powinny dołożyć się do dróg

Ważnym postulatem było również wprowadzenie regulacji umożliwiających nieodpłatne przejmowanie od Lasów Państwowych nieruchomości leśnych stanowiących strategiczne znaczenie dla gmin, tj. terenów rekreacyjnych, ośrodków wypoczynkowych, gruntów nadjeziornych i nadrzecznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.