PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy wstrzymują wydawanie świadczeń

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    29 maja 2013 - 07:57
Gminy wstrzymują wydawanie świadczeń

Część opiekunów złożyła wcześniej wnioski o przyznanie im świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawnym krewnym po 1 lipca. Jednak nie wszystkie samorządy wydają im już teraz decyzje w tej sprawie.
Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna 30 czerwca kończy się okres przejściowy przeznaczony dla osób, które nabyły uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego przed 1 stycznia 2013 r. Oznacza to, że aby członkowie rodzin mogli po tym terminie dalej otrzymywać wsparcie, już na zmienionych zasadach, muszą złożyć nowy wniosek o jego przyznanie.

Resort pracy w swoim stanowisku wydanym w marcu wskazał, że mogą oni zrobić to wcześniej. Gmina ma obowiązek przyjąć i rozpatrzyć wniosek, a następnie niezwłocznie wydać decyzję przyznającą im od 1 lipca świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy. Miało to umożliwić systematyczne rozpatrywanie wniosków i zapewnić zachowanie płynności wypłaty pieniędzy po zakończeniu okresu przejściowego - podaje "DGP".

Takie postępowanie budzi jednak wątpliwości części gmin, które twierdzą, że są przygotowane, ale zostaną wprowadzone do systemu i wysłane opiekunom dopiero 1 lipca, gdy z mocy prawa wygasną obecne decyzje - donosi "DGP".

Tego bowiem dnia wchodzi w życie art. 1 pkt 5 lit. c ustawy z 7 grudnia 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548), który na stałe wprowadza kwotę świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 620 zł. Obecnie wydana decyzja powoływałaby się więc na przepis, który jeszcze nie obowiązuje - wyjaśnia "DGP".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.