PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy wypłacają rodzicom zaległe becikowe

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    19 sierpnia 2010 - 07:19

Do końca września rodzice, którzy ze względu na restrykcyjne wymagania nie otrzymali becikowego, mogą jeszcze się ubiegać o to świadczenie. Większość z nich już to zrobiła.
Od 31 marca obowiązują nowe przepisy o wypłacie becikowego i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Rodzic, aby je otrzymać, musi przedstawić w gminie zaświadczenie potwierdzające jedno badanie kobiety w trakcie ciąży. Ze względu na błędne zaświadczenie becikowego nie otrzymało 20 tys. rodzin z 400 tys. starających się o jego wypłatę. Mają na to czas do 30 września – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Restrykcyjne przepisy powodowały, że wpływało mniej wniosków o becikowe. Na przykład Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku w listopadzie 2009 r. rozpatrzył 170 podań, w marcu 218, a po złagodzeniu przepisów ich liczba w maju wzrosła do 253, a w lipcu wyniosła prawie 300. Rząd na wypłatę zaległego becikowego przeznaczy w tym roku 23 mln zł.

Wymóg pozostawania pod opieką lekarską nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu oraz wykonania trzech badań lekarskich po jednym w każdym trymestrze ciąży powróci 1 stycznia 2012 roku. Wtedy ponownie zacznie obowiązywać też jednolity wzór zaświadczenia lekarskiego – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.