PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy żądają od zawieszonych firm rekompensaty za ulgi podatkowe

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    9 lutego 2010 - 07:00

Wprowadzenie ulgi w podatku od nieruchomości dla firm, które zawieszają działalność gospodarczą, musi się wiązać z rekompensatą dochodów dla gmin.
Ministerstwo Gospodarki zaproponowało zmiany korzystne dla firm, które zawieszają działalność gospodarczą. Dotyczą one ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która daje gminom podstawę do pobierania podatku od nieruchomości. Resort proponuje obniżyć stawki podatku od firm w okresie zawieszenia. Obecnie – bez względu na to, czy firma czynnie prowadzi działalność, czy ją zawiesza – musi płacić podatek od posiadanych nieruchomości według jednakowych stawek. To, co korzystne dla firm, nie jest jednak korzystne dla gmin.

Jak powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, Ministerstwo Gospodarki podejmuje inicjatywy mające korzystny wpływ na kondycję finansową firm, ale zmiany nie dotyczą podatków państwowych (CIT i VAT), ale podatków lokalnych.

W ostatnim czasie wprowadzono wiele zmian, które uszczuplały dochody gmin i nikt nie pomyślał o rekompensacie dochodów dla samorządów.

Sytuacja może się zmienić. Wszystko za sprawą nowej ustawy o finansach publicznych. Wprowadziła ona zasadę, zgodnie z którą przedstawiane rządowi projekty aktów prawnych, których skutkiem finansowym może być zwiększenie wydatków lub zmniejszenie dochodów jednostek sektora finansów publicznych w stosunku do wielkości wynikających z obowiązujących przepisów, wymagają m.in. wskazania źródeł ich sfinansowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.