PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy żądają pieniędzy od kopalni

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    1 marca 2010 - 07:55
Gminy żądają pieniędzy od kopalni

Spółki węglowe nie chcą płacić gminom podatku od wyrobisk, bo mówią, że drastycznie wzrosną ceny węgla.
Kompania Węglowa ma zapłacić 450 mln zł podatku od wyrobisk. Gminy przez komorników ściągnęły od niej 45,6 mln zł.

„Jeśli przyszłoby nam rzeczywiście zapłacić te 450 mln zł, to oznacza opóźnienie płatności dla naszych kontrahentów o 45 dni” – powiedział „Rzeczpospolitej” prezes Kompanii Węglowej Mirosław Kugiel.

Uważa, że prawo pobierania podatku od wyrobisk, którego gminy chcą w nowelizacji ustawy górniczej zwiększy fiskalizm. Wzrośnie cena węgla.

Swoje racje przedstawiają także gminy. Jak dotąd to sądy decydowały o tym, czy od wyrobiska (dziury w ziemi) zakłady górnicze mają płacić podatek od nieruchomości czy nie.

Zdania ekspertów są na ten temat podzielone. Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, powiedział „Rzeczpospolitej”, że jeśli zapis o podatku miałby się znaleźć – to w specjalnej ustawie podatkowej. Jednak jego zdaniem taki podatek nie powinien w ogóle istnieć.

Wicepremier zamierza pogodzić zwaśnione strony. Zaproponował, by zmienić podział opłaty eksploatacyjnej (od każdej wydobytej tony węgla) tak by do gmin trafiało 80 – 90 proc., co sprawi, że brak podatku od wyrobisk nie uszczupli ich budżetów i nie zwiększy obciążeń kopalń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.