PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy zagrożone bankructwem

 • Przegląd prasy/PAP/Parkiet    3 listopada 2011 - 06:50
Gminy zagrożone bankructwem

Według resortu finansów ryzyko niewypłacalności jest najwyższe w przypadku gmin wiejskich i powiatów.
Powiat makowski oraz trzy gminy wiejskie: Skórzec, Płoniawy-Bramura i Biracza – to samorządy, które w ubiegłym roku na obsługę zadłużenia wydały ponad 100 proc. dochodów własnych – alarmuje „Parkiet”.

To najwyższe w Polsce wskaźniki. A im wyższe takie relacje – jak wyjaśnia resort finansów w przedstawionej ostatnio analizie – tym większe ryzyko niewypłacalności.

Czytaj też: Porównaj finanse twojego samorządu z innymi

Według ekspertów wskaźnik opracowany przez resort finansów zawiera wiele błędów. Do kosztów obsługi zadłużenia wliczana jest spłata kredytów krótkoterminowych. Ponadto ministerstwo porównuje koszty obsługi długu do dochodów własnych. Nie jest tu jednak wliczana m.in. subwencja wyrównawcza oraz „janosikowe”, czyli to, co biedne gminy dostają od państwa na normalne funkcjonowanie.

„Branie pod uwagę tylko dochodów własnych jest krzywdzące dla biedniejszych gmin” – mówi proszący o zachowanie anonimowości specjalista z Regionalnej Izby Obrachunkowej. „Jeśli chcemy oceniać samorząd pod względem jego możliwości spłaty długów, należałoby patrzeć raczej na jego nadwyżki operacyjne, czyli różnicę między dochodami i wydatkami bieżącymi” – dodaje.

To, że opracowany przez resort finansów „wskaźnik ryzyka niewypłacalności” ma poważne wady, nie oznacza, że część wymienionych gmin nie ma problemów. „Sytuacja jest ciężka, ale o żadnym bankructwie nie ma mowy” – zapewnia Józef Żydownik, wójt gminy Bircza.

W sumie w gminach wiejskich stosunek kosztów obsługi zadłużenia do dochodów wyniósł w 2010 r. 17,7 proc., w powiatach – 19,6 proc. W 15 metropoliach było to 11,6 proc. – pisze „Parkiet”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Chełmianin N, 2011-11-05 11:44:54

  Reformę administracyjną zachwalali I Polskę powiatową politycy wybrali. Gminom pieniądze i dobrobyt obiecali, Wizję rozwoju pięknie przedstawiali, A dziś po latach widać jak ich oszukali. Bankructwo,nie tylko gmin jest blisko, Ale gdy naród zbankrutuje,będzie weselisko.
 • Eterno Vagabundo, 2011-11-05 07:36:19

  A jak się zrobić nic nie da, To gminy po prostu się sprzeda, W ramach prywatyzacji, Zupełnie obcej Nacji.
 • K.Ogonek, 2011-11-03 23:18:26

  A to zaskoczenie!! Taka póżna informacja!! Czy coś się stało,czy co? Trzeba zrobić wszystko,żeby gminom pomogło!!