PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy zaleje fala roszczeń

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    19 kwietnia 2011 - 06:49
Gminy zaleje fala roszczeń

Na terenach zagrożonych powodziami właściciele nie będą mogli rozpocząć budowy, przez co nieruchomości położone na terenach zalewowych stracą na wartości rynkowej.
Koszty zmiany planów zagospodarowania przestrzennego obciążą samorządy. Nie będzie można się budować w miejscach, gdzie nawet raz na sto lat występują powodzie. Takie tereny zostaną bowiem uznane za obszary szczególnego zagrożenia powodziowego – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Powódź zatopiła lokalne budżety

Domy, działki, a nawet tereny położone w pobliżu centrów dużych miast, które znajdą się na takim obszarze, stracą więc na wartości. Tym samym gminy będą narażone na roszczenia odszkodowawcze od właścicieli takich terenów, na których pojawią się ograniczenia inwestycyjne.

Powodem takiego zagrożenia jest to, że zgodnie ze znowelizowana ustawą – Prawo wodne, której przepisy weszły w życie 18 marca 2011 r. Gminy będą musiały uwzględnić w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obszary szczególnego zagrożenia powodziowego.

Czytaj też: Kto wypłaca i zabiera

Nowela przepisów określiła, że koszty wprowadzenia zmian w planach zagospodarowania przestrzennego mają ponosić gminy albo województwa – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.