Gminy założą żłobki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 10-02-2011
  • drukuj
Samorządy czekają na rządowy program dofinansowania nowych miejsc opieki dla małych dzieci. Nawet jeżeli same utworzą żłobków, ustawa nakłada na nie obowiązki związane z nadzorem i kontrolą nad nimi.
Gminy założą żłobki

Pozbawione statusu zakładów opieki zdrowotnej żłobki, działające kilka godzin dziennie kluby dziecięce oraz zajmujący się małymi dziećmi w swoim domu dzienni opiekunowie to formy opieki, które wkrótce będą mogły uruchamiać gminy. Ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, która im to umożliwi, czeka jeszcze na podpis prezydenta, a zacznie obowiązywać po miesiącu od publikacji w „Dzienniku Ustaw” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Najważniejsza zmiana dla samorządów to uwolnienie żłobków z rygorystycznych przepisów o zakładach opieki zdrowotnej, bo żaden budynek, który teraz mogłyby zaadoptować na jego założenie, nie spełnia tych wymagań.

Ponieważ zakładanie żłobków, klubów dziecięcych i zatrudnianie dziennych opiekunów będzie zadaniem własnym gmin, obawiają się one, że nawet po złagodzeniu przepisów trudno im będzie znaleźć pieniądze na ten cel. Jednak rząd, aby je do tego zachęcić, uruchomi program „Maluch” dofinansowujący nowe miejsca opieki. Od otrzymania z niego funduszy część samorządów uzależnia zakładanie żłobków i klubów dziecięcych.

Samorządy liczą też, że żłobki i kluby dziecięce będą chętniej zakładać podmioty prywatne – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU