PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy zapłacą miliony za grunty

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    11 października 2012 - 15:59
Gminy zapłacą miliony za grunty

- Potencjalna kwota kosztów wykupu wszystkich terenów przeznaczonych na budowę dróg w już uchwalonych planach, które będą potrzebne w okresie kolejnych 4 tysięcy lat, wynosi ponad 130 mld złotych - informuje prof. Krzysztof Rybiński w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Z danych Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wynika, że w uchwalonych do tej pory przez gminy planach miejscowych tereny zabudowy mieszkaniowej są tak duże, że mogłoby tam zamieszkać 77 mln ludzi. Natomiast na terenach objętych gminnymi studiami uwarunkowań mogłoby zamieszkać 316 mln ludzi. Przy obecnym tempie inwestycji zabudowa tych pierwszych terenów potrwa 900 lat, a tych drugich – 3300 lat - pisze prof. Rybiński w dzienniku.

Czytaj też: Gminy zwlekają z zapłatą za grunty na drogi

Ponieważ tereny przeznaczone pod zabudowę są rozległe, gminy muszą przewidzieć drogi w planach zabudowy. Jednak koszty wykupu przekraczają możliwości gmin. Na przykład aktualne zobowiązania gminy Lesznowola jedynie na wykup terenów przewidzianych pod drogi wynoszą 597 mln złotych, przy budżecie gminy w wysokości 61 mln złotych - czytamy w tekście.

Czytaj też: Drogi zrujnują gminy

- Według wyliczeń koszt wykupu wszystkich gruntów pod budowę przyszłych dróg, które teoretycznie będą budowane w ciągu następnych 4 tys. lat, wynosi 130 mld zł. O tyle też może wzrosnąć dług publiczny, jeżeli właściciele gruntów gremialnie skierują pozwy do sądów, domagając się wykupu gruntów - podaje ekonomista w "DGP".

Jak informuje jeżeli rozpocznie się masowe dochodzenie odszkodowań wynikających z tego chaosu urbanizacyjnego, to nawet sztuczki ministra Rostowskiego nie pomogą i dług publiczny... eksploduje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • slawko, 2012-10-12 11:42:04

    Brawo - może wreszcie nasz ustawodawca wpadnie na pomysł, aby zmienić art. 98 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który "uszczęśliwia" gminy prawem własności. Jeszcze 2 -3 lata i samorządy, które wzięły się za planowanie przestrzenne splajtują.
  • Chałwik, 2012-10-11 22:24:53

    są sprawy warte milionów