PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy zbiednieją? Pozbędą się fotoradarów

  • DGP    13 lipca 2015 - 09:14
Gminy zbiednieją? Pozbędą się fotoradarów

W całej Polsce w użyciu obecnie jest ponad 200 tego typu urządzeń (fot. mat. prasowe)

Jutro (14 lipca) sejmowa komisja zajmie się projektem ustawy zabierającej lokalnym władzom fotoradary mobilne. Jak gminy odnajdą się w nowej rzeczywistości?
– Chcemy walczyć z fotoradarami mobilnymi na drogach gminnych i powiatowych. Tam, gdzie włodarze gmin uznali, że jest to fajny sposób na reperowanie budżetu – zadeklarowała w ubiegłym tygodniu szefowa rządu, wizytując Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Przygotowany przez posłów Platformy Obywatelskiej projekt ustawy zakładał odebranie gminom zarówno mobilnych, jak i stacjonarnych fotoradarów (i przekazanie ich odpowiednio policji i inspekcji transportu drogowego). Ostatecznie jednak zmiany obejmą tylko urządzenia mobilne.

Plany rządu nie spodobały się lokalnym władzom. Tym bardziej że jest to dla nich istotny cios finansowy, boleśnie bijący przede wszystkim w małe miejscowości. Duże miasta z reguły używają stacjonarnych urządzeń. Z 14 największych miast, które odpowiedziały na pytania "Dziennika Gazety Prawnej", tylko połowa (m.in. Kielce, Łódź, Bydgoszcz, Warszawa) przyznała, że wciąż używa rejestratorów mobilnych, i to zazwyczaj jednej lub dwóch sztuk. A w całej Polsce w użyciu obecnie jest ponad 200 tego typu urządzeń, co oznacza, że lwia część z nich została zakupiona lub wydzierżawiona od zewnętrznych firm przez mniejsze jednostki.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.