PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy zdecydują o niższym podatku

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    27 października 2010 - 07:09

Minimalne stawki podatku od samochodów ciężarowych będą niższe o 7,26 proc. O tym, czy właściciele ciężarówek zapłacą w 2011 r. niższe podatki, zdecydują rady gmin.
Minister finansów w obwieszczeniu z 11 października 2010 r. (M.P. nr 75, poz. 950) ogłosił minimalne stawki podatku od środków transportowych, które rady gmin muszą wziąć pod uwagę przy okazji uchwalania stawek podatku na przyszły rok. Stawki minimalne zmaleją o 7,26 proc. Wynika to ze zmniejszenia się kursu euro ogłoszonego na pierwszy dzień roboczy października 2010 r., który jest brany pod uwagę przy określaniu stawek minimalnych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zmniejszenie stawek minimalnych może, ale nie musi mieć przełożenia na obciążenia podatkowe właścicieli ciężarówek w przyszłym roku. Co więcej, jak pokazuje praktyka z poprzednich lat, rady gmin podwyższały stawki podatku od środków transportowych.

W 2011 r. stawki maksymalne podatku od środków transportowych (niewymienionych w załącznikach 1–3 do ustawy) wzrosną o 2,6 proc.

Z analizy „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że stawka minimalna w 2011 r. najbardziej spadnie w przypadku ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 40 ton. Stawka minimalna w tym przypadku będzie niższa od tegorocznej aż o 187,08 zł.

Rady gmin nie będą mogły uchwalić niższych stawek podatku od środków transportowych niż określone przez ministra finansów – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.