PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy zyskają bat na dłużników

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    17 lutego 2010 - 07:41
Gminy zyskają bat na dłużników

Samorządy będą mogły wpisać do rejestru dłużników osoby zalegające z płatnościami na ich rzecz. Dotyczy to m.in. najemców niepłacących za mieszkanie i gapowiczów.
Jednostki samorządu terytorialnego ściągają długi na własną rękę albo korzystają z usług komorników. Czynią to jednak nieskutecznie. Około 80 proc. z nich ma problemy z odzyskaniem należnych im pieniędzy – informuje „Rzeczpospolita”.

Na razie nie mogą zgłosić nierzetelnych dłużników do rejestru, bo nie pozwala im na to ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych. Sytuacja ma się zmienić. Rządowy projekt nowej ustawy, który jest już w Sejmie, przewiduje m.in. zastąpienie określeń „przedsiębiorca” i „konsument” terminami „dłużnik” i „wierzyciel”.

Rozszerzona definicja wierzyciela spowoduje, że informacje do rejestru będą mogły przekazywać także gminy, powiaty czy województwa oraz ich jednostki budżetowe. Nowa ustawa spowoduje, że problemy zaczną mieć np. niesolidni najemcy gminnych lokali gminnych, właściciele nieruchomości unikający płacenia za wywóz śmieci i gapowicze. Jak pokazał przykład dłużników alimentacyjnych, zastosowanie tej metody miękkiej windykacji skutkuje nawet w 70 proc. wypadków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • weneca, 2010-02-17 17:17:43

  najbiedniejsza gmina w woj. dolnoś. chocianów p.b. 12500,00zł najbogatsza gmina polkowice i lubin mają o 2 tyś mniej są to gminy ościenne i górnicze
 • POkrzywdzony emeryt, 2010-02-17 14:48:32

  Gminy jak np w Pruszkowie nie sprzątają śniegu z chodników. Ludzie starsi nie mogą chodzić po ulicy szczxególnie emeryci a kto ukarze Straż Miejską a może prezydenta za to , ze emeryci są pokrzywdzeni. Konstytucja POLSKI mówi , ze POlacy mogą chodzić wszędzie, a Władze miasta nie czyszsczą chodnik...ów ze śniegu łamią konstytucyjne prawo starszych ludzi.  rozwiń
 • ignac z gminy, 2010-02-17 13:33:27

  Ignac.17.02.2010 Najwyższy czas popatrzec na ręce ,które tylko grabią i nic za to- na pensje wójtów i innych gminnych nierobów wyciągających łapy nie po swoje.niech biorą sie za robote ,a nie za kombinowanie jaki komu jeszcze zabrac.Dosyc te bandytyzmy urzędniczego.