PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy zyskają na przejęciu rynku odpadów

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    31 marca 2011 - 09:01
Gminy zyskają na przejęciu rynku odpadów

Mieszkańcy bloków mogą zapłacić więcej za śmieci po wprowadzeniu opłaty za ich odbiór przez gminy.
W większości polskich gmin obowiązuje system pobierania opłat za wywóz śmieci przez prywatne firmy. Niewielka część gmin przejęła te obowiązki w drodze referendum i automatycznie średnie stawki za odbiór odpadów spadły – informuje „Rzeczpospolita”.

Mieszkańcy płacą miesięcznie od 5 do 7,7 zł od osoby. Z obliczeń gmin wynika, że posiadacze domów jednorodzinnych płacą o jedną czwartą mniej za wywóz śmieci, niż gdyby zawierali umowy z prywatnymi firmami. Jednocześnie wzrosły stawki dla mieszkańców kamienic i bloków.

System pobierania opłat przez gminy ma stać się wkrótce powszechny. W Sejmie jest projekt ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk zapewnia, że jest szansa, by szybko zakończyć pracę nad tą ustawą.

Gminy, które wprowadziły u siebie opłaty, radzą, by nowe prawo dawało możliwość różnicowania stawek. Wtedy biedniejsi z reguły mieszkańcy bloków nie będą dofinansowywali wywozu śmieci z domów jednorodzinnych.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że utworzenie nowego systemu dotyczącego opłat pobieranych przez gminy trwa od roku do trzech lat – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.