PARTNER PORTALU
  • BGK

Godziny otwarcia sklepu poza radą gminy

  • PAP    25 października 2011 - 11:53
Godziny otwarcia sklepu poza radą gminy

Rada gminy nie może żądać od właścicieli sklepów, restauracji i zakładów usługowych, by zamieszczali wywieszkę o godzinach otwarcia placówki i przerwach w jej działalności – orzekł WSA w Gorzowie.
Sąd zajął się sprawą gminy, w której rada miasta w podjętej uchwale określiła dni i godziny otwierania oraz zamykania sklepów, punktów gastronomicznych i usługowych. Nie budziło to niczyich zastrzeżeń.

Wątpliwości wywołała dalsza część uchwały, w której rada miasta nałożyła na właścicieli sklepów, restauracji i zakładów usługowych obowiązek umieszczania w widocznych miejscach informacji o: dniach tygodnia i godzinach otwarcia placówki, jej adresie oraz o okresowych wyłączeniach z działalności. Za naruszenie tego obowiązku groziła grzywna.

Uchwałę zaskarżył prokurator rejonowy, a WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał skargę za zasadną. Orzekł, że rada gminy mogła określić godziny otwierania i zamykania placówek handlowych, gastronomicznych i usługowych, bo daje jej do tego prawo art. XII § 1 przepisów wprowadzających kodeks pracy (Dz.U. z 1974 r. nr 24, poz. 142 ze zm.).

Natomiast żaden przepis nie uprawnia rady gminy do nakładania obowiązku umieszczania w miejscach widocznych informacji określających czas pracy placówki, jej adresu oraz okresowych przyczyn wyłączenia ich z działalności – stwierdził gorzowski WSA w wyroku z 20 października 2011 r. (sygn. II SA/Go 578/11).

W tym zakresie – jak stwierdził sąd – rada gminy podjęła uchwałę przekraczając udzielone jej upoważnienie ustawowe, a to oznacza, że rada działała bezprawnie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.