PARTNER PORTALU
  • BGK

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: 100 mln. na projekty w miastach. Oto najważniejsze z nich

  • aw    16 lutego 2018 - 16:51
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: 100 mln. na projekty w miastach. Oto najważniejsze z nich
Największe dofinansowanie otrzyma Bytom (fot.Paweł Marynowski / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

- 100 milionów złotych z budżetu Metropolii, wraca do mieszkańców gmin i miast członkowskich, by realizować inwestycje dla nich najważniejsze. Wszystko to dzięki Funduszowi Solidarności, który został przyjęty przez Zgromadzenie Metropolii - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
 

Ze względu na dużą liczbę ciekawych projektów zgłoszonych przez miasta i gminy Metropolii, docelowa pomoc z FS w tym roku wyniesie 100 mln zł. Podczas piątkowej (16 lutego) sesji przyznano dotację 99 projektom inwestycyjnym o wartości 92 mln zł.

Gminy solidarne

 

Brakujące 8 mln zł jest częścią puli podregionu gliwickiego, a głosowanie nad przyznaniem dotacji tym inwestycjom odbędzie się na kolejnej sesji zgromadzenia.

– Nie bez znaczenia jest nazwa tego funduszu. W imię solidarności kilka najbogatszych miast Metropolii zrezygnowało ze swojej części dotacji, a dzięki temu mniejsze gminy mogą zrealizować inwestycje o większej wartości – dodaje Karolczak, dziękując tym samym Katowicom, Tychom, Gliwom i Zabrzu za rezygnację z tego dofinansowania i większe wsparcie swoich metropolitalnych sąsiadów.

- Katowice mają doskonałą sytuację finansową, ostatnio zostały utrzymane nasze ratingi, w tym roku w realizacji będą inwestycje o wartości prawie 1 mld zł, dlatego nie będziemy sięgać po fundusz solidarnościowy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic, przewodniczący Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

– To, że więcej środków trafi do małych gmin, oznacza tak naprawdę zyski dla wszystkich. Będzie rósł nasz potencjał infrastrukturalny, turystyczny. Tak jak w Unii Europejskiej – kraje Europy Zachodniej korzystają z szybkiego rozwoju krajów Europy Wschodniej. To biznesowy model „WIN – WIN”. A tym samym zwiększa się ogólny potencjał metropolii – ktoś kto przyjedzie na konferencję do Katowic, będzie mógł zwiedzać ościenne miasta, jeżdżąc po lepszych drogach, zwiedzać odrestaurowane zabytki – dodaje.

Fundusz Solidarności powstał, aby niwelować różnice w rozwoju społeczno-gospodarczym gmin i miast, tworzących Metropolię. To program pilotażowy, polegający na udzieleniu dotacji celowej na realizację zgłoszonych przez gminy inwestycji. Wysokość tego dofinansowania mogła wynieść maksymalnie 85 proc.

Priorytet w ich przyznaniu miały projekty, które realizowane są wspólnie z innymi członkami Metropolii lub posiadają finansowanie zewnętrzne (np. z Unii Europejskiej). Do dyspozycji każdego z pięciu podregionów było 20 milionów złotych.

Na co konkretnie pójdą pieniądze?

Największe dofinansowanie otrzyma Bytom – będzie to ponad 10 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na przebudową ul. Katowickiej, realizowaną wspólnie z Tramwajami Śląskimi czy przebudowę ul. Wrocławskiej z ul. Reja.

Po 5,2 mln zł powędruje do Siemianowic Śląskich (budowa drogi łączącej ul. Zwycięstwa z ul. Michałkowicką) oraz Świętochłowic (m.in. przebudowa ul. Harcerskiej oraz modernizacja miejskiego systemu oświetlenia).

Wśród inwestycji zgłoszonych do Funduszu Solidarności znalazły się również m.in.:

- termomodernizacja budynków w Lędzinach, w Bobrownikach, Psarach oraz Mierzęcicach,
- dofinansowanie rewitalizacji przestrzeni publicznych m.in. w Chorzowie,
- budowa lub rozbudowa centrów i punktów przesiadkowych w m.in. w Imielinie, Kobiórze, Bobrownikach,
- rozbudowa infrastruktury rowerowej m.in. w Wyrach, Bieruniu, Będzinie, Bobrownikach,
- modernizacja oświetlenia miejskiego na energooszczędne m.in. w Świętochłowicach czy Lędzinach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.