PARTNER PORTALU
  • BGK

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Beata Szydło podpisała rozporządzenie

  • PAP/KDS    29 czerwca 2017 - 14:24
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Beata Szydło podpisała rozporządzenie

Premier Beata Szydło podpisała w czwartek rozporządzenie ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego. Jak mówiła, da to regionowi ogromne szanse rozwoju, również gospodarczego. - To absolutnie historyczna chwila dla Górnego Śląska i Zagłębia - dodał Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
• W czwartek (29 czerwca) premier Beata Szydło podpisała ustawę o utworzeniu związku metropolitarnego w woj. śląskim. 

• Przekonywała, że dzięki temu gminy, miasta i powiaty, które będą ją tworzyły zyskają ogromną szansę na rozwój. 

• -  Jestem przekonany, że za lat kilka, kilkanaście nasz region będzie w innym miejscu - podkreślił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, który było obecny podczas podpisywania dokumentu. 

Szydło powiedziała, że utworzenie metropolii dla Górnego Śląska i Zagłębia było jednym z zobowiązań, które Prawo i Sprawiedliwość podjęło jeszcze w kampanii wyborczej. - Mówiliśmy o tym w czasie rozmów z mieszkańcami w województwie śląskim, rozważaliśmy te możliwości w rozmowach z samorządowcami. I dzisiaj mogę powiedzieć, że dopełniamy tego procesu legislacyjnego, który został podjęty poprzez przygotowanie ustawy, potem podpisanie jej przez prezydenta Andrzeja Dudę - mówiła premier.

Podkreśliła, że rząd PiS kieruje się w swoich pracach oczekiwaniami obywateli. - My mówimy o zrównoważonym rozwoju; chcemy, aby każdy region, każda część Polski miała taką samą szansę rozwoju, by były wypełnione oczekiwania, oczywiście mieszkańców, ale też by został zagospodarowany potencjał drzemiący w poszczególnych regionach. Polska jest jedna i trzeba tworzyć jak najlepsze dla każdego regionu warunki rozwoju, wykorzystując właśnie ten potencjał, który tam na miejscu, w poszczególnych województwach, gminach, powiatach jest ukryty - mówiła Szydło. 

Czytaj więcej: Nie Silesia, a Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Odnosząc się do podpisanego w czwartek rozporządzenia, przekonywała, że daje ono ogromne szanse rozwoju miast, gmin, powiatów, które będą mogły ze sobą nie tylko współpracować, wykorzystać wzajemne atuty, uzupełniając programy i wzajemnie się wspierając, ale będą mogły też na pewno tworzyć nową jakość rozwoju gospodarczego.- To dla tej części Śląska jest niezwykle istotne - zaznaczyła szefowa rządu.

Oceniła, że region ten jest szczególny ze względu na swoje silne uprzemysłowienie, a potem - w wyniku zmian transformacji gospodarczej - silną degradację.

- Na pewno dla tego regionu gospodarczego Polski to jest niezwykle ważny dokument, a też nie ukrywamy, że my wiążemy nadzieję z tym, że właśnie rozwój gospodarczy, potencjalny rozwój tej metropolii będzie wpływał pozytywnie na rozwój gospodarki w całym naszym kraju i stanie się ważnym elementem, ważną częścią strategii gospodarczej, która jest realizowana przez nasz rząd - powiedziała Szydło.

Czytaj więcej: Małgorzata Mańka-Szulik: Metropolia śląska poradzi sobie bez Jaworzna

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.