PARTNER PORTALU
  • BGK

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Fundusz Solidarności: Jakie inwestycje trafią na listę priorytetów?

  • KDS    30 stycznia 2018 - 14:49
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Fundusz Solidarności: Jakie inwestycje trafią na listę priorytetów?
16 lutego, podczas sesji zgromadzenia G-ZM dowiemy się, jakie inwestycje otrzymały dofinansowanie. (fot. Facebook/Metropolia GZM)

Do 5 lutego prezydenci Bytomia, Gliwic, Katowic, Sosnowca oraz Tychów - liderzy w pięciu podregionach tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (G-ZM) - mają czas na opracowanie i przekazanie do Zarządu Metropolii uzgodnionych list inwestycji, na jakie poszczególne miasta chcą otrzymać dofinansowanie z Funduszu Solidarności.
  • Fundusz Solidarności polega na udzielaniu dotacji celowej na realizację zadań własnych o dużym znaczeniu dla rozwoju obszaru Związku Metropolitalnego.
  • W ten sposób m.in. mają zostać zniwelowane różnice w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego gmin tworzących Metropolię. 
  • We wniosku, jaki ma trafić do zarządu, gminy mają określić procent dofinansowania, o który wnioskują. Nie może być większy niż 85 proc. kosztów zgłoszonej inwestycji. 

W budżecie Metropolii na 2018 roku na realizację zadań w ramach Funduszu Solidarności zaplanowano 100 mln zł. Jednak podczas grudniowej sesji zgromadzenia ustalono, aby tworząc wewnętrzne plany inwestycyjne, nie przekroczono łącznie kwoty 60 mln zł. Oznacza to, że każdy z pięciu podregionów ma do dyspozycji po 12 mln zł.

- Projekt budżetu był przygotowany w rekordowym tempie. Zgodnie z formalnym obowiązkiem musiał zostać zgłoszony do oceny Regionalnej Izby Obrachunkowej do 15 listopada. Jednakże dyskusje nad nim wciąż były prowadzone i to z nich wynikało, że kwota ta powinna być ostatecznie nieco niższa - wyjaśnia różnice w kwotach Kazimierz Karolczak, przewodniczący G-ZM.

Jak dodaje, członkowie G-ZM zgodzili się jednocześnie, że jeśli zgłoszone projekty będą opiewać na więcej niż 60 mln zł, a zostaną uznane za priorytetowe, wówczas na ich realizację zostaną uruchomione dodatkowe pieniądze.

- Budżet jest dokumentem, który podlega ciągłym zmianom i dostosowaniu do potrzeb, więc wpisane kwoty nie są ustalane raz na zawsze. Pieniądze, których nie wykorzystamy, będą do wykorzystania w przyszłych latach – nic się z nimi nie stanie, nie podlegają zwrotowi do Ministerstwa Finansów - podkreśla Karolczak.

Czytaj więcej: Sosnowiec: Miasto traci mieszkańców, kurczy się i miejska rada

Do końca stycznia poszczególne miasta tworzące Metropolię mają czas na zgłoszenie do tzw. liderów podregionów, czyli prezydentów Bytomia, Gliwic, Katowic, Sosnowca i Tychów wniosków, w którym podadzą, na jakie dofinansowanie inwestycji liczą. Zaś do 5 lutego prezydenci "metropolitalnej piątki" mają tę listę przekazać zarządowi G-ZM. ×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.