PARTNER PORTALU
  • BGK

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: Fundusz spójności pomoże w rozwoju małym gminom

  • MN    5 października 2017 - 14:29
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: Fundusz spójności pomoże w rozwoju małym gminom
Kazimierz Karolczak zapewnił, że polityka zarządzania metropolią zostanie oparta na zasadach sprawiedliwego podziału kosztów. (fot. PTWP)

Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zapowiada powołanie funduszu spójności. Będzie on skierowany przede wszystkim do mniejszych gmin i ma wyrównywać jakość życia w całej metropolii.
- Chcielibyśmy w ramach metropolii stworzyć coś na kształt funduszu spójności, aby pomagać małym jednostkom inwestować w projekty zgodne z oczekiwaniami mieszkańców – powiedział Kazimierz Karolczak w rozmowie ze „Wspólnotą”.

Przewodniczący GZM wytłumaczył, że przede wszystkim chodzi o infrastrukturę i środki transportu, ale też np. uzbrojenie terenów zamieszkanych i przeznaczonych pod budownictwo, żeby wyrównywać jakość życia w obrębie całej metropolii.

- Już dziś prezydenci niektórych dużych miast, na przykład Tychów, chcieliby współpracować w tym zakresie z sąsiadami, biedniejszymi gminami, ale ustawa samorządowa uniemożliwiała niektóre działania. Teraz to się zmieni – zapowiada Karolczak.

Jeszcze przed powstaniem metropolii samorządowcy z mniejszych gmin podnosili, że duże miasta będą wysysać pieniądze z tych mniejszych. Podobnie uważał zresztą prezydent 90-tysięcznego Jaworzna, który podjął decyzję o niedołączaniu miasta do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Czytaj też: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: "Będziemy współpracować z rządem"

Karolczak zapewnił, że polityka zarządzania metropolią zostanie oparta na zasadach sprawiedliwego podziału kosztów. Podał przykład komunikacji miejskiej, gdzie małe gminy muszą płacić za duży autobus, choć najczęściej jeździ on pusty i zapełnia się dopiero w mieście. Fundusz spójności ma przeciwdziałać m.in. takim sytuacjom. 

Przypomnijmy, że Górnośląsko-Załębiowską Metropolię tworzy 41 miast i gmin o łącznej powierzchni 2553 km kw, gdzie zamieszkuje blisko 2,3 mln osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.